Kel Başa Şimşir Tarak Ne Demek? Deyiminin Anlamı Hikayesi ve Cümleler

0
Advertisement

Kel Başa Şimşir Tarak nedir, ne demektir? Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin anlamı, açıklaması ve hikayesi nasıldır? Cümle içinde kullanımı.

Kel Başa Şimşir Tarak

Kel Başa Şimşir Tarak Anlamı

Birçok ihtiyacı varken gereksiz özenti ve gösterişle uğraşanlar için kullanılan bir deyimdir.

Deyimin Hikayesi

Asırlardır süren düğün adetlerimizden birisi her iki tarafın da birbirlerine hediyeler sunmasıdır. Dünürlerin birbirlerine olan sevgi ve saygısını gösteren bu adet zaman zaman hoşnutsuzluklara da sebep olabilir. İşte bu deyimin hikâyesinde böyle bir memnuniyetsizlik vardır.

Zamanın birinde düğün hazırlıkları yapılırken iki taraf da bohçalarla hediyelerini birbirlerine göndermişler. Oğlan tarafı gelen hediyeleri merakla açmaya başlamış. Hamam takımları, elbiselik kumaşlar derken gelinin görümcesi olacak evdeki genç kıza da bir şimşir tarak gönderilmiş. Şimşir tarak, şimşir ağacından yapılan kıymetli, çok sert ve dayanıklı bir eşyadır. Ne var ki, genç kız daha önce ağır bir hastalık geçirdiğinden başında hiç saç kalmamış.

Ama başındaki örtü kapattığı için kimse durumun farkında değilmiş. Aile dışında kimse bilmediği için gelin da bir genç kıza uygun düşecek hediye diyerek böyle bir seçim yapmış. Ancak görümce bu duruma çok alınmış:

Advertisement

– Görüyor musun şu gelini. Daha eve gelmeden bana sataşmaya başladı. Aklınca alay ediyor benimle!

Bunu duyan evin hanımı kızını bu çıkışını haksız bulup müdahale etmiş:

– Bana bak. Daha eve gelmeden çekişmeye başlama kızcağızla. Nereden bilsinler senin başının kel olduğunu. Senin gibi kötü niyetliye fazla bile. Kel başa şimşir tarak! deyince bu ifade zaman içinde bir deyime dönüşmüştür.

Günümüzde daha ziyade durumu çok da iyi olmayan birinin bu durumuna uymayan pahalı şeyler almasın durumunda kullanılır.

Şimşir Nedir?

Şimşir; (Lat. Buxus). İkiçenekliler sınıfının Şimşirgiller familyasından bir bitkidir. Güney Avrupa, Batı ve Doğu Asya ve Orta Amerika’da yetişir. 30 kadar türü vardır. Bu türlerden ikisi Türkiye’de doğal olarak yetişir. Herdem yeşil, çalı ya da ağaç halinde odunsu bir bitkidir. Yaprakları basit, derimsi, kısa saplı ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekleri bir cinsli ve küçüktür. Şimşirin ağır olan odunu çok değerlidir. Süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi müzik aletleri, küçük ev eşyası, satranç ve tavla tahtalarının yapımında da kullanılır. Başlıca türleri: Adi şimşir, küçük yapraklı şimşir, uzun yapraklı şimşir.

Örnek Cümleler;

  • Bu işsizlik günlerinde böyle bir hediye almak, tek kelimeyle kel başa şimşir tarakdır.
  • Bu pahalı elbiseyi satın almak, kel başa şimşir tarak olacaktı.
  • Babası işsizken özel okula gitmek istemesi, kel başa şimşir tarak demektir.
  • Babasından harçlık alan, henüz hayatını kuramamış bir kimsenin evlenmeye kalkması kel başa şimşir taraktır.
  • Yiyecek ekmekleri yokken pırlanta için para bulmaya çalışmak kel başa şimşir tarak demektir.

Advertisement


Leave A Reply