Kelebekler Hakkında Bilgi

0

Doğanın en güzel yaratıklarından olan Kelebekler ile ilgili olarak temel ansiklopedik bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kelebekler

Advertisement

KELEBEK, Pulkanatlılar takımından genellikle evrim geçiren kurtların ince pullarla kaplı haline verilen genel ad. Başları ufaktır. Enleri, boylarından fazladır. Gözler başın iki yanına yerleşmiştir. Geniş seçme yeteneğinde olan göz mercekleri mozaik tarzında düzenlenmiştir. Başın üstünde çift anten vardır. Ağız bölümleri, emme işini yeterince yerine getirir. Meyvelerin ve çiçeklerin özsuyunu emmeye yarayan, içi boş tüp biçimli bir yapıdır ve üst çene ile birleşmiştir.

Kelebek ve güveler, çeşitli cins ve ailelerde değişik biçimlerde olabilen, silindir biçimli üç çift bacağa sahiptir. Bazı türlerde, ön bacakta tat almaya duyarlı hücreler bulunur. Kelebeklerin dört kanadı vardır. Her kanadın kenarları, dişli çıkıntılara sahiptir. Kısmen ya da tamamen tüylerle, ufak pullarla örtülü, kanatlarda son derece güzel kahverengi, kırmızı ve sarı renklerde, bol miktarda pigment bulunur. Parlak renkler genellikle kanatların üst yüzünde bulunur. Arka kanatlar daha parlak renklerdedir. Kelebeklerin göğüs bölümleri sıklıkla ipeksi tüyler taşır. Dişi daha geniş olan gövdesiyle erkekten ayrılır. Kelebekler genellikle gündüz uçarlar. Kral Kelebek gibi göçen türler uzun mesafeler uçabilecek güçtedir.

Üreme, yumurtlamayla gerçekleşir. Kuluçka ve kuluçkadan çıkma dönemi arası zaman, türlere ve hatta iklim koşularına bağlı olarak değişiklikler gösterir. Yumurtadan ortaya çıkan kurtçuk ya da tırtıllar, çiçeklerin taç yaprakları ve goncala-rıyla beslenmeye başlarlar. Ayrıca, kurtçuklar arasında meyve içinde yaşayan birkaç tür de vardır. Bir zaman sonra tırtıl tüylerini döker ve metamorfoza girer. Fakat bundan önce kendini bir ipek kozasıyla sarmış olmalıdır. Doğal ipek, ipek güvesinin kozasından elde edilir. Tırtıl, kozanın içinde ya da dışında, chrysalis ya da pupaya döner, Doku, deri artıkları sarımsı bir sıvı içine atılmıştır. Dönüşüm tamamlandığında ortaya çıkan erişkin böcek uçma yetenğindedir ve hormonların etkisiyle yeniden oluşmuş bir canlıdır. Kelebekler dünyanın her yanında yaşarlar, ama özellikle, beslendikleri şekerli sıvıları bol olan bölgeleri yeğ tutarlar.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply