Kelebekler ve Arılar Bitkilere Ne Fayda Sağlar?

0

Kelebeklerin ve arıların bitkiler için faydaları nelerdir? Kelebek ve arılar ne fayda sağlar, önemi nedir, hakkında bilgi.

Advertisement

Kelebekler ve Arılar Bitkilere Ne Fayda Sağlar?

Arılar ve kelebekler, bitkilerin tozlaşmasında ve yeni bitki üretiminde hayati bir rol oynamaktadır. Arılar ve kelebekler gibi tozlayıcıların yediklerimizin üretimindeki rolü inanılmazdır. Ayrıca, dünyada azalan popülasyonları sebebiyle, bu hayvanların yaşam alanlarını korumak ve onarmak bizim için çok önemlidir.

Tozlaşma Nedir?

Tozlaşma, polenin, çiçeğin erkek organından, dişi organına aktarılması işlemidir. Çiçekler arasında polen taşıyan hayvanlardan en önemlileri kelebekler ve arılardır. Tozlaşma, bitkilerin hayatta kalması için gereklidir çünkü üreme süreçlerinin bir parçasıdır. İnsanlar için eşit derecede önemlidir çünkü tozlaşma olmaksızın sebze ve meyve üretilemez.

Kelebek ve Arıların Etkisi

En çok bilinen tozlayıcılar (tozlaşmayı sağlayan) arılardır. Vücutları üzerinde, polen toplayan ve uçarak poleni bir sonraki bitkiye taşıyan özel yapılar bulunur. En verimli ikinci tozlayıcılar kelebeklerdir. Çiçekleri sık sık ziyaret ederken, vücutlarında polenleri taşıyan özel yapılarının bulunmamasına rağmen arılar gübü başarılı bir şekilde tozlaşma sağlarlar. Ayakları ile polenleri çiçeklere aktarıp, üremeye yardımcı olurlar. Yarasalar, kuşlar, güveler ve diğer böcekler de tozlaşmada da önemli rol oynamaktadır.

Advertisement


Leave A Reply