Kelime Körlüğü Nedir? Hakkında Bilgi

0

Kelime körlüğü (disleksi) nedir? Kelime körlüğünün belirtileri nelerdir, neler yapılabilir, hakkında bilgi.

kelime-korluguKelime körlüğü (disleksi)

Advertisement

Okuma ve yazmayla ilgili özel bir öğrenme hastalığıdır. Bu çocuklar gördükleri sembolleri değerlendirmekte zorlanırlar. Görme ve işitme duyularının normal olmasına, harfleri şekillendirecek el becerisine sahip olmalarına rağmen harfleri ve kelimeleri normal sırada algılayamaz veya bazı harfleri birbiriyle karıştırabilirler. Hasta çocuklar benzer kelimeleri yanlış okuyabilir, okurken gerekli kelimeleri vurgulayıp monoton bir şekilde okuyabilir, kelimeleri çok zaman yanlış heceler. Bunların zekâları normal ya da normalin üstündedir ama çocuk, dışarıdan bakıldığında anormal zannedilebilir. Eğer sorun gereken şekilde teşhis edilip düzeltilemezse öğrenme konusundaki zorluklar, davranış sorunlarına ve gereksiz duygusal zorlanmalara yol açabilir.

Muhtemel belirtiler

• Yazılı kelimelerde harflerin yer değiştirmesi
• Okuma yeteneğinin kötü olması
• Henüz gördükleri kelimeleri dahi zor tanımlamaları.

Advertisement

Ne yapılabilir?

Sorunun erkenden teşhis edilmesi şartıyla okumayla ilgili zorluklar yenilebilir. Bunların diğer becerileri ve aktivitelerine önem verilirse, kendilerine daha çok yardımcı olmak mümkündür. Gelişimlerinin sanatçı ve yaratıcı yanı üzerinde durulduğu takdirde bunların davranış sorunlarına sahne olması ödenebilmektedir.

Ana-babalarla öğretmenler, bu çocukları gerizekâlı olarak kabul etmemelidir. Bu çocukların işitme veya görme duyularında da herhangi bir sorun yoktur. Bu çocukların teşvik edilmesi, kendilerine olan güvenlerinin artırılması gerekir.

Advertisement


Leave A Reply