Kellik Türleri ve Nedenleri

0

Kellik nedir? Kellik neden meydana gelir, türleri nelerdir, tedavisi nasıl olur, hakkında bilgi.

kellikKellik;kafatasındaki saçların anormal biçimde azalması ya da dökülmesi. Kadınlarda da olmakla birlikte çoğunlukla erkeklerde görülen bir olgudur. Geçici ya da sürekli kısmi ya da tüm, yavaş ya da hızlı biçimde gelişebilir.

Advertisement

Türleri ve nedenleri: En yaygın türü, 18-50 yaş arasındaki erkekleri etkiler. Yavaşça gelişerek önce alın üstü, sonra da tepe saçları dökülür. “Atnalı kelliği” olarak bilinen biçiminde hemen hemen tüm kafatası saçsız kalır. Bu tür kelliklere, erkeklik hormonlarıyla kalıtım öğelerinin neden olduğu sanılır. Kadın ya da erkekteki içsalgı dengesezliğinin saç dökülmesinde rol oynadığı söylenebilir. Örneğin, erkek saç dökülmesinde böbrek üstü bezlerinin aşırı erlik içsalgısı (androjen) salgıladığı, öte yandan bedende aşırı kıllanmaya yol açtığı biliniyor. Hipofiz ya da tiriod bezlerinin anormal çalışmaları da kelliğe neden olabilir. Kadında gebelik sonrası geçici hormonal dengesizlik, geçici saç dökülmesi yapabilir. Kadın yumurtalığı bozukluğu aşırı kıllığa ya da saçsızlığa yol açabilir.

Kadınlarda saç örgüleri, saç boyaları, çeşitli saç ilaçlan kullanımı da, saçlara zarar verir. Her iki cinste tifo, verem, frengi, sıtma gibi ciddi hastalıklar sonucu, heparin gibi toksik maddelerin kullanımından ve öteki bulaşıcı hastalıklardan dolayı saç kaybı olur. Parça parça kellik de vardır. Sınırlı bölgesel saçsızlık, genellikle hızla yayılır. Çocuk ve gençlerde ortaya çıkan bu tür kelliğin nedeni bilinmemekle birlikte sinirsel bir etkenin varlığından söz edebilir. Kortizon tedavisine cevap vermez. Kelliğin oluşumuna etken olanlar arasında, kafatası enfeksiyonları (folliculitis), aşırı yağlı maddelerin kullanımı, sinirlilik, gerginlik ve toplumsal aşırılıklar da sayılabilir.

Tedavisi: Genellikle kalıtsal, yaşlanmadan ve normal erkek hormonu salgısından kaynaklanan erkek kelliğin etkin tedavisi yoktur. Eğer kellik ilk aşamada ise ya da patalojik koşullarla oluşmuşsa, tedavi yolları bulunabilir. İçsalgı dengesizliği varsa, gerekli hormonları dengeleyerek durum düzeltilebilir ya da dökülme azaltılabilir. Sık yıkama, kafatası masajları, yağlı besin maddeleri perhizi, saç ve kafatası sağlığını sağlar.

Advertisement


Leave A Reply