Kemaliye Nerededir?

0

Kemaliye nerededir? Kemaliye hangi ilimize bağlıdır? Kemaliye ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kemaliyeKemaliye; Erzincan İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Beşpınar, Dutluca), 60 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden İliç, doğudan Tunceli’nin Hozat ve Çemişkezek, güneyden Malatya İli’nin Arapkir, batıdan Sivas İli’nin Divriği ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Dağlık yapıdaki ilçe topraklarının kuzeyinde, Munzur Dağları’nın güney etekleri yükselir. Yükselti batıda 2.342 m’ye, doğuda 3.147 m’ye ulaşırken, yaylaların ortalama yükseltisi 1.500-1.700 m arasında, Karasu Vadisi’nde 900 m’dir.

Başlıca ırmak olan Karasu, ilçe topraklarındaki küçük akışlı suları da (Miran Çayı, Ziyaret Çayı, Kadıgölü) alarak Keban Baraj Gölü’ne dökülür. Kışlar genelde soğuk, yazlar yaylalarda serin, düşük yükseltilerde kurak ve sıcak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutan 800-850 mm’dir. Munzur Dağları güney eteklerinde meşe toplulukları, seyrek ardıçlar, bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. ok sınırlı bir alanda yapılmasına karşın, tarım (buğday, arpa, fiğ, kuru-fasulye, nohut, patates, kuru soğan, elma, dut) ve hayvancılık (koyun, kılkeçi ve sığır) temel geçim kaynaklarıdır. Hayvansal ürünlerden, kıl ve yünün bir bölümü yerel halı dokumacılığında kullanılır. Geçim olanaklarının sınırlı oluşu nedeniyle, göçlere bağlı olarak nüfusu azalan ilçelerimizdendir. Karasu Irmağı vadisinde, deniz düzeyinden 850 m. yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 173 km uzaklıktadır.

1938’de Erzincan’a bağlandı ve Eğin olan adı Kemaliye olarak değiştirildi.

Tarihsel Eserler: İlçe merkezi ve çevresinde çeşitli dönemlere ait önemli tarihsel ve dinsel eserlerin kalıntılar vardır. Önde gelenlerden başlıcaları: Pıngan kalıntıları, Roma mezarları, Haskel kalıntıları, Geruşla Kilisesi, Taşlıbel Camisi, Topkapı Kalesi, Orta Cami, Kurt Gilin Camisi, Taha Camisi, Arnavut’un Hanı, Kız Kalesi, Hıdır Abdal Türbesi.

Advertisement


Leave A Reply