Kendi Evinizin Dekoratörü Olun, Basit Bir Kaç Hareket İle Dekoratörülük

0
Advertisement

Evinizde değişiklik yapmak istiyor fakat avuç dolusu para harcamak istemiyorsanız kendi evinizin dekoratörü olun ve harikalar yaratın.

dekorasyon

Kaynak: pexels.com

Plan yapın…

İlk yapmanız gereken şey ne istediğinizi tam olarak bilmek; nereyi nasıl değiştireceğinize karar vermek. Hemen alışverişe çıkıp önünüze gelen ilk beğendiğiniz koltuk ve masayı alırsanız, dekoratörlük deneyiminiz fiyasko ile sonuçlanabilir. Hiç acele etmeden kendinize düşünmek ve araştırma yapmak için vakit ayırın. Plan yapma ve karar verme kısmı dekorasyonun ilk ve en önemli adımıdır.

dekorasyon

Kaynak: pexels.com

Tarzınızı belirleyin…

Her şeyden önce kendinize bir tarz belirleyin. Oda oda düşünmek yerine, evinizin genel olarak hangi tarzda olmasını ve nasıl görünmesini istediğinize karar verin. Aklınızdan geçenleri bir kağıda dökün. Hangi tarz evlerden hoşlandığınızı anlamanın en iyi yolu birçok dekorasyon dergisi karıştırmaktır. Bu araştırma sırasında tercihlerinizi işaretleyin veya kesip ayırın. Daha sonra dönüp tekrar tercihlerinize bakın. Büyük ihtimalle hepsinin ortak bir tarzı olacaktır. Böylece tarzınızı belirlemiş oldunuz. Bu sırada fikirlerinizi evlerini beğendiğiniz dostlarınıza danışmakta yarar var. Onların da tavsiyeleri işinize yarayabilir.

dekorasyon

Kaynak: pexels.com

Eşya almadan önce ölçüp biçin…

Seçtiğiniz fotoğraflar size rehberlik edecek, eşya satın almaya gittiğinizde beğendiğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Fakat yeni eşyalar satın almadan önce de evinizde neyi atıp, neyi tutacağınıza karar vermelisiniz. Evinizde nelerin eksik olduğuna karar verdikten sonra, alışverişe çıkabilirsiniz. Eşya satın alırken tarzı dışında boyutlarına da çok dikkat etmelisiniz. Evinizde büyük veya küçük görünecek eşyalar almamalısınız. Tam istediğinizi bulmak biraz vakit gerektirebilir, fakat ne kadar az aceleci davranırsanız, o kadar doğru karar verebilirsiniz. Uygun bulduğunuz bir eşyayı satın almadan önce ölçmeniz gerekiyor. Daha sonra evinizde bu eşyayı koyacağınız odanın yerini ölçüp, eşyanın uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

dekorasyon

Kaynak: pexels.com

Duvarlar fark yaratır…

Eşyalarınızın siparişini verdiketen sonra, bekleme süresinde duvarlarınızla ilgilenebilirsiniz. Duvarların rengini değiştirmek bir odanın tamamen değişmesini sağlar. Renk seçiminde yanlış yapmaktan korkuyorsanız, her renkle gidecek açık ve nötr tonlar seçin. Fakat eşyalarınızın rengi belliyse, buna çok uyumlu olacak daha iddialı bir renk de seçebilirsiniz. Örneğin koltuklarınız lacivert ve bej ise duvarları laciverte boyayarak güzel bir bütünlük sağlamış olursunuz. Başta böyle değişik bir renk gözünüzü alabilir fakat eşyalar ve aksesuarlar gelince duvar renginin yarattığı mucizeye inanamayacaksınız.

dekorasyon

Kaynak: pexels.com

Eşyaların yerleştirilmesi

Bir odayı dekore ederken, önce odanın en önemli noktası (odak noktası) belirlenir ve oda bu noktaya göre düzenlenir. Örneğin odada bir şömine veya televizyon varsa, koltukların konumu da buna göre ayarlanmalıdır. Koltuklar şömineye veya televizyona dönük veya etrafına dizilir. Dekore ederken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da, odada denge sağlamaktır. Bu da ağır parçalarla daha hafif olanları kombine etmekle olur. Örneğin büyük bir kanepenin etrafına daha hafif koltuklar koyarsanız ağır bir görünümden sakınmış olursunuz. Bir oturma odasındaki en standart kombinasyon, en büyük kanepeyi televizyon veya şöminenin karşısına paralel duracak şekilde yerleştirmektir. Kanepenin iki yanına karşılıklı duracak şekilde daha hafif iki koltuk yerleştirilir. İsteğe bağlı olarak bu oturma grubu iki tane daha koltukla genişletilebilir. En orta kısma büyük bir sehpa, koltuğun iki yanına da birer küçük sehpayla oturma grubunu tamamlamış olursunuz. Bu oturma grubunun bütünlüğü için yere de bir halı konabilir.

Advertisement
dekorasyon

Kaynak: pexels.com

Sıra aksesuarda…

Duvarları boyayıp, eşyalarınızı da yerleştirdikten sonra sıra aksesuara geldi. Dekore etmenin en ihmal edilen kısmı olan aksesuarlar aslında çok önemlidir. Aksesuarlar, bir eve karakter kazandıran, sıcaklık veren unsurlardır. Nasıl insan kendi giyiminde aksesuara önem verirse, evinde de bunu ihmal etmemelidir. Unutmayın, güzel dekore edilmiş bir evin sırrı satın alınmış koltuk değil, koltuğun üzerine atılmış bir throw ve yastıklardır. Bu ufak detaylar sayesinde eviniz stil sahibi olur.


Leave A Reply