Kendini Pek Çok Seven Pek Az Sevilir Konulu Kompozisyon, Yazı

0
Advertisement

Cenap Şehabettin’in Kendini Pek Çok Seven Pek Az Sevilir sözü konulu kompozisyon, yazı örneği. Bencillik ile ilgili kompozisyon, yazı.

Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:

Konuya dikkat edilirse bu söz insanlardaki bencillik duygusunu yermektedir. Buna göre düşünce plânımız şu şekilde düzenlenebilir:

1 —Kendini pek çok sevmek,
2 — Kendini pek çok sevmenin özürleri,
3 — Çevrenin böyle insanlara tutumu,
4 — Genel yargı veya çıkarılacak ders.

Kendini Pek Çok Seven Pek Az Sevilir

Kendini Pek Çok Seven Pek Az Sevilir;

İnsan, topluluk içinde belirli bir yer kapladığı için her şeyden önce kendi kendini saymalı, güvenmeli ve hatta sevmelidir. Çünkü bir şeye karşı sevgi duymak onu yükseltmenin, değerlendirmenin başlıca nedenidir. Fakat her-şeyin kararında kalmasını bilmek gerekir. Toplum içinde iyi eğitim görmemiş bazı insanlar vardır; bunlar, garip bir beğeniyle kendi kendilerini pek çok severler. Çekilmez bir bönlükle kendilerine hayran ve nefislerine düşkündürler. Her durumda en önce kendilerini düşünürler. Önce kendileri var olsunlar, sağ olsunlar, mutlu olsunlar; hep bunu isterler.

Advertisement

Böyle insanlar, bencil duygularını tükenmez bir açgözlülükle doyura dursunlar, çevrede hiç de iyi izlenim bırakmazlar. Toplum hayatı karşılıklı fedakârlıklar gerektiren bir düzen üzerinde kurulmuş bir hayattır. Yalnız kendi çıkarlarını düşünmek, kendi için çalışmak, içinde bulunduğu çevreye yüz çevirmek, haksızlık etmek demektir. Böyle insanlar mutlu bir aile yuvası, sağlam arkadaşlık ve dostluk kuramazlar. Bencil davranışlar karşımızdakilerin bize karşı olan güvenlerini sarsar. Ancak iyi karakterler, iyi duygular, faziletli yaradılışlar içimizdeki sevgiyi körükler ve devamını sağlar. En yakınlarımızın bile sadece kendilerini kayırmaları önce canımızı sıkar, sonra isyana sürükler. En sonunda bir de bakarız ki, içimizdeki sevgi kaynağı kuruyuvermiş…

Toplum içinde ve yakınları arasında sevilen, sayılan bir kişi olmak istiyorsanız başkalarını en az kendiniz kadar sevmeli ve saymalısınız.

NOT: Çevrenizde elbette sadece kendi çıkarlarını ve mutluluklarını düşünen, hep «benim olsun» diyen bencil insanlar vardır. Onları gözünüzün önüne getiriniz. Çevrede nasıl hoşnutsuzluk uyandırdıklarını hatırlayınız. Özellikle o insanlara karşı kendi görüş ve fikirlerinizi de katarak verilen plâna göre düşünüp parçayı örnek yönünden canlı bir hale getirebilirsiniz.


Leave A Reply