Kereviz Sapında Ne Kadar Potasyum Var? Günlük Potasyum İhtiyacımız Ne Kadardır?

0
Advertisement

Kereviz sapında ne kadar potasyum bulunur? Kereviz sapındaki potasyum günlük potasyum ihtiyacımızın ne kadarını karşılar?

Potasyum, vücudunuzdaki birkaç temel işlevden sorumludur. Sıvı seviyelerini stabilize etmek için sodyum ve kalsiyum gibi diğer elektrolit mineralleri ile yakın çalışır. Bu süreç, vücudunuzda düzgün bir elektrik akımı sağlar, bu da kalbinizin atmasını ve kasların kasılmasını sağlar. Kereviz de dahil olmak üzere diyetinizdeki hemen hemen her gıdadan en azından bir miktar potasyum alacaksınız.

Kerevizdeki Miktar

Bazı kereviz sapları geniş, diğerleri sıska olduğundan, yemeğinizi tartarsanız daha doğru bir potasyum sayımı elde edebilirsiniz. Örneğin, bir tabak manda kanadına eşlik edecek bir şeye benzeyen 4 inçlik küçük bir şerit, yaklaşık 4 gram ağırlığındadır. Bu büyüklükteki bir kereviz parçası 10 miligram potasyum içerir. 17 gram ağırlığındaki 5 inçlik küçük bir sap, yaklaşık 45 miligram potasyum sağlar. 64 gram ağırlığındaki 11 ila 12 inçlik büyük bir saptan 165 miligramdan fazla potasyum alacaksınız.

Kereviz

Öneri

Linus Pauling Enstitüsüne göre her gün 4.700 miligram potasyum almanız gerekiyor. Bu öneri 14 yaşında başlar ve hayatınızın geri kalanında sizi takip eder. Tavsiyenizin arttığı tek zaman emzirme dönemindedir, ancak hamileyken değil. Bu durumda günlük olarak 5,100 miligram almanız gerekir.

Çok Fazla Potasyum

Potasyum açısından zengin yiyecekleri çok fazla yemekten potasyum üzerinde aşırı doz almanız pek olası değildir. Büyük bir kereviz sapı bile günlük ihtiyaçlarınızın yüzde 4’ünden daha azına sahiptir. Büyük olasılıkla asla günlük ihtiyacınızın ötesine geçecek kadar kereviz yemezsiniz. Bununla birlikte, takviyelerden çok fazla potasyum alabilirsiniz. Tipik olarak bir reçete ile potasyum takviyesi almanız gerekir, ancak multivitamin takviyelerinin küçük bir miktarı vardır. Potasyum toksisitesi böbrek rahatsızlığına, kırmızı kan hücreleriyle ilgili sorunlara ve ciddi doku hasarına neden olur.

Advertisement
kereviz

Kereviz (Kaynak: pixabay.com)

Daha Fazla Potasyum Almak

Kereviz seviyorsanız, potasyum açısından zengin diğer gıdalarla birlikte yemek, alımınızı daha da artırır. Fıstık ezmesi – lezzetli bir kereviz kabı – 2 yemek kaşığı porsiyonda 240 miligramdan fazla potasyum içerir. Fıstık ezmesi ile doldurulmuş kereviz sapınızı çeyrek fincan kuru üzümle doldurmak, atıştırmanıza 300 miligramdan fazla potasyum ekler. Mükemmel bir daldırma sosu yapan bazı salata sosu çeşitleri, 100 miligram kadar mineral içerir. Kereviz çubuğunuzla bir bardak buz gibi domates suyunun tadını çıkarın. 8 ons domates suyundan 300 miligramdan fazla potasyum alacaksınız.


Leave A Reply