Kesme Potansiyel Farkı Nedir?

0

Kesme Potansiyel Farkı Nedir? Kesme Potansiyel Farkı nasıl bulunur, özelliği nedir, grafiği nasıldır, Kesme Potansiyel Farkı hakkında bilgi.

Kesme Potansiyel Farkı Nedir?

Kesme Potansiyel Farkı; (Vk) Bir fotosel lambada katot üzerine ışık düşürüldüğünde fotoelektrik akım oluşur. Lambanın elektrotları arasındaki potansiyel farkı arttırılırsa devreden geçen akım şiddetinin artmadığı, sabit kaldığı görülür. Lambanın kutupları değiştirilirse, metalden kopan fotoelektronlar geri çekilir. Fakat fotoelektrik akım devam eder. Bundan fotoelektronların enerjisinin elektrotlar arasındaki durdurucu potansiyel farkından büyük olduğu anlaşılır. Potansiyel farkı arttırılırsa belli bir (V) değeri için fotoelektrik akım kesilir. Katottan salınan foto-elektronlardan maksimum enerjiye sahip foto-elektronu durdurmak için gerekli geciktirme potansiyel farkına Kesme Potansiyel Farkı (Vk) denir.

Kesme potansiyel farkı ile bir elektronun yükünün çarpımı, bir elektrottan diğerine varmadan durdurmak için en hızlı elektronların enerji miktarını (Ek (max)) verir.

Ek = E max = – e. Vk
Ek = h (v-vo)

kesme-potansiyel-farki

Grafikte belli bir ışık şiddetinde fotosel lambada oluşan fotoelektrik akım şiddetinin hızlandırıcı potansiyel farkına göre değişim grafiği görülmektedir.

Vk => Kesme Potansiyel farkı

Özellikleri

►Kesme potansiyeli belli bir değere sahip olduğundan salınan fotoelektronların kinetik enerjileri de belirli bir üst limite sahiptir.

►Işığın şiddeti arttırıldığında fotoelektrik akım şiddeti artar fakat kesme potansiyel farkı değişmez.

►Kesme potansiyel farkı ışığın frekansı ile doğru orantılı değişir.


Leave A Reply