Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

0
Advertisement

21Bir çok farklı yararı bilinen keten tohumu yağının cildimize olan yararları nelerdir? Keten tohumu yağı nasıl uygulanır? Ne gibi özellikleri vardır?

Keten tohumu yağının cilde faydaları nelerdir?

Keten tohumu yağı, insan sağlığı için çok yararlı bir ürün olmasının yanında cilt için de pek çok fayda sağlamaktadır. Ciltte oluşan sorunların giderilmesi (yağlanma sorununa ya da kuruluk sorununa çare olması gibi), ciltte oluşan kırışıklıkları azaltma ve kırışık karşıtı olarak savaşma gibi pek çok tedavi edici yönü olan keten tohumu yağı, cildin üzerinde ciddi bir antioksidan etki göstermektedir. Bu antioksidan özelliklerini de içeriğinde çok fazla bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde korumaktadır.

keten tohumu

Kaynak: pixabay.com

Cilt sağlığının yerinde olması için öncelikle cildi yıpratıcı koşullara karşı korunmak, cildin sağlıklı bir yapıda kalması için ihtiyacı olan mineralleri ve vitaminleri almak, nem dengesini koruyabileceği miktarda su içmek, aynı doğrultuda sağlıklı kalabileceği şekilde beslenmek ve fazla güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak gibi noktalara dikkat edildiği taktirde, normal yapısını koruyabilen cilde bakım ve daha iyi görünüm amaçlı keten tohumu yağı sürüldüğünce ciltte ciddi bir canlanma ve yumuşama meydana gelecektir. Keten tohumu yağının içinde bol miktarda bulunan omega-9 vitamini, omega-3 vitamini ve omega-6 vitamini cildin yüksek oranda vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Bunun dışında yine keten tohumu yağının içeriğinde bulunan yüksek orandaki lifler ve protein içerikleri sayesinde cildin kırışıklık seviyesi azalır ve oluşacak kırışıklıkların da bu içerikler sayesinde önüne geçilebilmektedir. Tüm bu içerikler dışında en önemli madde, keten tohumu yağında bulunan “lignan” maddesidir. Bu lignan enzimi, keten tohumu yağıyla birlikte cilde nüfuz ettiğinde cilt yapısını sıkılaştırmaya başlar ve daha yumuşak bir hale bürünmesine sebep olur. Tüm bu özellikleri sayesinde keten tohumu yağı gerçek bir cilt güzelleştirici iksirdir.

Keten tohumu yağı nasıl uygulanır?

Eczaneden ya da aktarlardan aldığınız, güvenilir keten tohumu yağı kapsülü şişesinin ağzını açıp içinden bir tane kapsül çıkartın. Önceden ucunu iyice dezenfekte ettiğiniz iğneyi bu kapsülün herhangi bir yerine batırın. Ellerinizin de dezenfekte olmasına özen göstererek bu yağı sıkarak avucunuza boşaltın. Elinize döktüğünüz bu yağı yavaş yavaş diğer elinizle yüzünüze uygulamaya devam edin. Yağı uygularken, yüzünüzde özellikle problemli bir bölge varsa ya da kırışıklıkların daha belirgin ve yoğun olduğu bir yer varsa o kısımlara daha fazla yağ sürmeye özen gösterin.

Eğer göze batacak kadar kırışığınız yoksa, yine de olası kırışık oluşabilecek ağız çevrenizdeki bölgeye, göz çevrenizdeki bölgeye ve alın bölgenize önlem amaçlı bu yağdan uygulamanız tavsiye edilmektedir. Keten tohumu yağının etkisini daha da yoğunlaştırmak açısından bu yağı, diğer faydalı yağlarla karıştırarak da kullanabilirsiniz. Örneğin; keten tohumu yağının içerisine aloe-vera yağı, mango yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi yağlar karıştırdığınızda hem bu yağın etkisi hem de keten tohumu yağının etkisi birleştiğinde cildiniz çok daha yüksek seviyelerde iyi ve sağlıklı gözükecektir.

Advertisement

Yağları bu şekilde karışım olarak kullanmak isterseniz yapmanız gereken formül 2 çay kaşığı miktarındaki keten tohumu yağına 1 çay kaşığı miktarındaki ek doğal yağı eklemektir. Ayrıca bu karışımı uygularken de göz çevrenizin hassasiyetini göz önünde bulundurarak, gözlerle çok yakın temasa girecek şekilde uygulama yapmamalısınız. Sürdüğünüz yağdan sonra yüzünüzü gün içerisinde 2 kez yıkayarak cildinizi yıpratacak artıkların yüzünüzde kalmadığına da emin olmalısınız.

Keten tohumu yağıyla yapılabilecek cilt maskeleri

Keten tohumu yağı ve balla yapılabilecek cilt maskesi
Malzemeler
  • 2 adet kuru kayısı
  • Yarım tatlı kaşığı miktarında keten tohumu yağı
  • 2 tatlı kaşığı miktarında bal
Hazırlanışı

Elinizdeki kayısıları suya atıp haşladıktan sonra yumuşayan kayısıları suyun içinden çıkartınız. Bu kayısıları püre haline gelecek şekilde ezip içerisine keten tohumu yağını ve balı ekleyiniz. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra yarım saatlik bir süreç sonrasında ılık suyla kurulayınız. Bu maskeyi haftada sadece 1 kere uygulama imkanınız vardır.

Keten tohumu yağı ve avokadoyla yapılabilecek cilt maskesi
Malzemeler
  • 1 adet avokadonun çeyrek miktarı
  • 2 çay kaşığı miktarında keten tohumu yağı
Hazırlanışı

Çeyrek avokadoyu ezip püre haline getirdikten sonra elinizdeki keten tohumu yağını da içine ekleyiniz. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 15 dakikalık bir süreçte bekledikten sonra ılık suyla durulayınız. Bu maskeyi haftada 3 gün kullanma imkanınız vardır.


Leave A Reply