Kibritotu Hakkında Bilgi

0

Kibritotu nedir? Kibritotu nasıl bir bitkidir? Kibritotu’nun özellikleri, yetiştirilmesi, hakkında bilgi.

kibrit-otuKibritotu; (Lat. Lycopodium) Borulu kriptogamlar bölümünün Kibritotugiller familyasından dik ya da sürüngen dallı bir bitkidir. Dünyanın hemen hemen her yerinde yetişir. Tropikal bölgelerde yetişen türleri daha çok epifittir. Soğuk ve ılıman bölgelerde yetişenler ise kara bitkileridir. Türkiye’de Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde 4 türü yetişir. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika’da yetişen türleri de vardır.

Advertisement

Kibritotları, (Lat. Lycopodiales) Borulu kriptogamlar bölümünün bir takımıdır. Karbon Çağı’nda büyük ormanlar oluşturan bu takımdan günümüze yalnızca üç cins kalmıştır. Kibritotu, isoetes ve selaginella. Bunların her biri ayrı bir familyanın örnek tipidir. Sapı art arda iki eşit kola ayrılarak dallanan bitkilerdir. Yaprakları çok sık ve küçüktür, koşut damarlıdır ve kesinlikle aynı halka üzerinde çepeçevre bulunmaz. Türüne göre bir ya da iki çeşit sporu, fakat sürekli iki çeşit şekli vardır.

Kibritotugiller, (Lat. Lycopodiceae) Borulu kripogamlar bölümünün Kibritotları takımından bir familyadır. Yeryüzünde 3 cins ve 100 kadar vardır. Bu cinslerden kibritotu 100 kadar türüyle en geniş cinstir. Türkiye’de 4 türü yetişir. Daha çok tropikal ve subtropikal bölgelerdeki ormanlarda yetişirler. Çok yıllık, yaprak dökmeyen kar bitkilerinin ya da epifit bitkileri kapsayan bir familyadır.


Leave A Reply