Kid Ory Kimdir?

0

Kid Ory kimdir ve ne yapmıştır? Kid Ory hayatı, biyografisi, müzik kariyeri ve eserleri nelerdir, Kid Ory hakkında bilgi.

Kid Ory

Kid Ory; asıl adı Edward Ory (d. 25 Aralık 1886, Laplace, Louisiana – ö. 23 Ocak 1973, Honolulu, Hawaii, ABD), ABD’li tromboncudur. Trombonun klasik üç partili caz doğaçlamasındaki rolünü salt uygulama kurallarıyla belirleyen belki de ilk besteciydi. Genellikle tailgate tarzında, yani öbür çalgıların boş bıraktıkları yerleri dolduran ya da o çalgılara eşlik eden ve caz öncesinin ragtime ya da cakewalk topluluklarınınkini anımsatan bir üslupta çalan bir tromboncu olarak bilinir.

Müziğe evde yapılmış çalgılar çalarak başladı. 1911’e gelindiğinde New Orleans’ın en tanınmış caz topluluklarından birinin şefi olmuştu. Çeşitli dönemlerde bu topluluğa Sidney Bechet, Mutt Carey, Jimmy Noone, King Oliver ve Louis Armstrong gibi cazın sonraki gelişiminde etkili olacak bazı müzikçiler de katıldı.

Ory 1919’da Los Angeles’ta yeni bir topluluk kurdu. Beş yıl sonra Chicago’da King Oliver’a katıldı. 1920’lerin sonlarına gelindiğinde pek çok plak doldurmuştu. King Oliver’ın Dixie Syncopators’ı, Louis Armstrong’un Hot Five’ı (sonradan Hot Seven) ve Jelly Roll Morton’ın Red Hot Peppers’ı ile çaldı. 1930’da müziği bırakarak bir tavuk çiftliği işletmeye başladı; ama 1939’da yeniden müzik yaşamına döndü ve daha da büyük bir başarı kazandı. Klarnetçi Barney Bigard (1942) ve trompetçi Bunk Johnson ile (1943) birlikte çalıştı. Crossfire (1947; Çapraz Ateş), New Orleans (1947) ve The Benny Goodman Story (1955; Benny Goodman’ın Öyküsü) gibi film çalışmalarına katıldı.


Leave A Reply