Kılıç Balığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Burnunda yer alan aynen bir kılıç gibi duran çıkıntısı sebebi ile Kılıç balığı olarak isimlendirilen Kılıç Balığı hakkında bilgi. Kılıç balığı özellikleri.

Kılıç Balığı

Burnunda kılıç namlusu biçiminde bir uzantısı bulunan bîr balıktır. Kılıçların eti kılçıksız, beyaz ve lezzetlidir. Kılıç balığı Türkiye sularında ve özellikle İstanbul Boğazı’nda çok avlanır. Bunların en büyükleri 150 kilo ağırlıkta ve aşağı yukarı 2,5 metre uzunlukta olur. Kılıç balıklarının kılıcının boyu, vücudunun üçte ikisi kadardır. İstanbul’da ağustos ayının ortasından kasım ayına kadar tutulan kılıçların etleri çok lezzetli ve makbuldür. Türkiye sularındaki kılıç balıkları, bunların avlanması için özel olarak yapılmış ağlarla, yahut da dalyanlar aracılığı ile tutulur.

Kılıç balığının kılıcı, hayvanın üst çenesinden ileri doğru uzamış, keskin kenarlı, sivri uçlu ve sağlam bir çıkıntıdır. Okyanuslarda yaşayan kılıç balıkları, bu kılıçlarından dolayı küçük tekneler için büyük bir tehlike meydana getirirler. Kılıç balığının alt çenesi de sivridir, fakat bu çenede kılıç adı verilen uzun kemik yoktur. Okyanuslarda şimdiye kadar bu balıkların 3, 4 metre uzunlukta olanlarına bile rastlanmıştır. Kılıç balığı hemen hemen bütün sıcak denizlerde yaşar. Kılıç balıklarının irileri bazen zıpkınla yakalanır.

Kılıç balığı, sürü halinde gezen balıkları yiyerek beslenir. Bunların arasında en çok yediği, küçük mürekkep balıkları, ringa cinsinden balıklar ve uskumrudur.

Advertisement

Leave A Reply