Kılıçlı Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Kılıçlı Yaylası nerededir? Sinop, Boyabat Kılıçlı Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

KILIÇLI YAYLASI

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan tarihi bir yerleşke olan Boyabat aynı zamanda eski kervan yollarının kavşak noktasında yer alıyor. İlçe merkezinde kentsel sit alanı bölgesindeki 106 adet sivil mimari yapının yanı sıra cami, okul, medrese, türbe, çeşme gibi tarihi binaların varlığı Boyabat’ın köklü geçmişi hakkında yeterli bir fikir veriyor. Gökdere ve Çay mahallelerine yayılan Kayaarası, Poyraz, Yokuş ve Panayır sokakları ile kısmen Zübeyde Hanım, Bayram Süreyya Yurdakul ve Cevdet Kerim İncedayı caddelerinde söz konusu tarihi yapıları görebilirsiniz. İlçe sınırlarında ise Çukurhan Kalesi, Salar Kaya Mezarı ile Büyük, Kirazlıdere ve Küçük isimli üç su kemerini ziyaret edebilirsiniz.

Boyabat ilçesi sadece tarihi değerleriyle değil doğal güzellikleriyle de gezginlerin ilgisini çeker. Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı, Kılıçlı ve Göğbüğüt şelalelerinin yanı sıra yerleşiminin kuzeyindeki yüksek tepelere kurulan yaylalar görülebilir. Bu yaylaların en önemlileri Bürnük, Döme, Dodurga, Çukurhan, Kılıçlı, Yaylacık, Aluç yerleşimleridir.

Durağan – Dağdelen – Bayat – Çeşnigir – Çukurhan – Kılıçlı Yaylası – Bürnük -Dranaz Geçidi kervan yolu ile Boyabat – Gerze arasında eskilerin “Yumurta Yolu” veya “Yörük Yolu” ismiyle andıkları tarihi güzergâh üzerinde yer alan Kılıçlı Yaylası, konum itibariyle benzerlerinden bir adım öne çıkar. Eski evleriyle orijinal yapısını hâlâ koruyan yayla, antik kalıntıların bulunduğu geniş bir çayırlığa konumlanır. Boyabat ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki yaylaya, aynı isimli köyden sonra toprak bir yolla ulaşılır. Köye giden yayla yolu üzerinde Susuzbaşı Tepesindeki kayalıklar arasından süzülen Kılıçlı Şelalesini fotoğraflayabilirsiniz. Kılıçlı Yaylasının iki kilometre doğusunda Çukurhan Yaylası yer alıyor. Yayla yakınlarında eski kervan yolunu gözetleyen Çukurhan Kalesi bulunur. Ulaşılmazlık duygusu yaratan yüksek bir tepeye konumlanan kalede, sur duvarları ve taş merdivenler görülebilir. Kalenin tepesinden müthiş bir manzara izleyebilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply