Kilis İli Hakkında Bilgi

0

 

Kilis ili nerededir? Kilis ilinin ilçeleri, iklimi, bitki örtüsü, yüzey şekilleri, özellikleri ile ilgili bilgi.

KİLİS; Yüzölçümü: 1.342 km2. İlçeleri: Merkez, Elbeyli, Musabeyli, Polateli.

Güneydoğu Anadolu’nun Orta Fırat Bölümü’nde yer alan il ve bu ilin merkezi kenttir. Kuzeyden Gaziantep, doğudan ve güneyden Suriye, batıdan Gaziantep’in Islahiye ilçeleri ile çevrilidir.

kilis-haritasi

Yüzey Şekilleri; İlin yüzey şekillerini 500-600 m yükseltili hafif engebeli düzlükler oluşturur. Toros Dağları’nın etekleri, kuzey-kuzeybatıdan il topraklarına sokulur. Doğu-kuzeydoğu yönünde Tilbeşar Ovası uzanır. Güneydeki tepelere Kefiz Dağı adı verilir. İlin en yüksek doruğu, Acar Dağı’ nda yer alan Gülbahar Tepesidir (2.021 m). Önemli akarsuyu yoktur. Başlıcaları: Afrin Çayı, Balık Suyu, Sabun Suyu.

İklim ve Bitki Örtüsü; Denizden uzak olması nedeniyle ilde karasal iklim özellikleri görülür. Yazları sıak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16-17°C, yağış tutan 500-550 mm’dir. Bozkır bitkileri ve Akdeniz çalı türleri (maki) ilin doğal bitki örtüsünü oluşturur. Kuzeybatıda Toroslar’ın eteklerinde bozuk yapıda meşe ormanları, seyrek olarak da kızılçam öbekleri görülür.

Ekonomisi; İl ekonomisi temelde tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, zeytin, mehut, burçak, pamuk, kurusoğan, sarımsak, antepfıstığı başlıca tarım ürünleridir. Üzüm bağları geniş alanlar kaplar; elde edilen üzüm şarapçılık alanında değerlendirilir. Zeytincilik de önemli bir yere sahiptir. Otlaklık alanların azalmasıyla hayvancılık da gerilemiştir. Koyun, kılkeçisi ve sığır yetiştirilen başlıca hayvanlardır. İl merkezinde zeytinyağı, sabun, pamuklu ve ipekli dokuma ile deri işlemeye dayalı küçük ölçekli endüstri gelişmiştir. Manganez ve fosfat yatakları vardır. Gaziantep’i Suriye’ye bağlayan kavşak noktasında yer alan il merkezi, Gaziantep’e 53 km uzaklıktadır. Gaziantep’ten gelen karayolu, il merkezini geçerek Tibil sınır kapısından Suriye topraklarına girer.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?