Kimya İle İlgili 10 Eğlenceli Gerçek, Kimyanın Eğlenceli Dünyası

0

Kimya biliminin eğlenceli bir dünyası vardır. Kimya hakkında az bilinen eğlenceli gerçekleri sizler için toparladık, Top 10 liste.

Bilim harikadır! İşte muhtemelen bilmediğiniz bazı kimya gerçekleri. Bugün yeni bir şey öğrenmek için aşağı kaydırın

10- Yer fıstığı dinamit yapımında kullanılır.

Yer Fıstığı

Fıstık yağı, dinamitte kullanılan patlayıcı bir sıvı olan nitrogliserin yapmak için kullanılabilecek gliserol üretmek için işlenebilir. Bununla birlikte, yer fıstığı kullanmadan dinamit yapmak için kullanılabilecek başka işlemler de vardır.

9 – Periyodik tabloda bulunmayan tek harf “J” dir.

periyodik tablo

J harfi, Periyodik Elemanlar Tablosunda görünmeyen tek harftir. 2016 yılından bu yana periyodik tablo 118 elemente sahiptir. Bazı element adlarında Q belirtilmesine rağmen. Q harfiyle başlayan hiçbir öğe yoktur.

8 – Katı ve sıvı oksijen mavidir.

su oksijen

Katı oksijen, 54.36 K (−218.79 ° C, −361.82 ° F) altındaki bir sıcaklıkta normal atmosfer basıncında oluşur. Sıvı oksijen gibi katı oksijen O2, görünür ışık spektrumunun kırmızı kısmındaki emilimin neden olduğu açık gök mavisi rengine sahip berrak bir maddedir.

7 – Yarım litre alkol ile yarım litre suyu karıştırırsanız, karışımın hacmi bir litreden az olacaktır.

içecek
Katıları sıvılara çözdüğünüzde, elde edilen hacim her zaman ayrı ayrı bileşenlerden daha azdır. Sıvılar da, moleküller arasında boşluklara sahiptir ve sıvılar karışabilir olduğunda, su ve etanol arasındaki hidrojen bağları, molekülleri bir matriste, alkol moleküllerinin kendilerini bir arada tuttuklarından daha yakın tutacak şekilde olur. Sonuçta su alkol karışımının hacmi daha az olur.

6 – Belirli koşullar altında, sıcak su soğuk sudan daha hızlı donacaktır.

donan su
Mpemba etkisi, sıcak suyun soğuk sudan daha hızlı donabileceği bir işlemdir. Bu fenomen sıcaklığa bağlıdır. Mpemba etkisi, 1963’te keşfeden Tanzanya bilim adamı Erasto Bartholomeo Mpemba’nın (d. 1950) adını almıştır.

5 – Her yıl vücudunuz atomlarının yaklaşık% 98’inin yerini yenileri alır.

Atom vücut

Oak Ridge Atom Araştırma Merkezi’ndeki çalışmalar, bir insan vücudundaki tüm atomların yaklaşık yüzde 98’inin her yıl değiştirildiğini ortaya koydu. Her ay yeni bir cilt kıyafeti ve altı haftada bir yeni bir karaciğeriniz olur. Midenizin astarı beş günde bir değişir.

4 – Hiç kimse atomu görmedi. Atom mikroskop tarafından görülemeyecek kadar küçüktür ve ayrı ayrı sayılamaz veya tartılamaz.

atom

Hiç kimse aslında bir atomu görmemiştir. Atomu göremediğiz için, elemanlarının (çekirdek ve elektronlardan bahsediyoruz) yaklaşık şeklini ve boyutunu belirlemek için açıkçası deneysel sonuçlara dayanarak bir modelleme yapıyoruz. Yani bizim bildiğimiz klasik anlamda atomun görüntüsü tamamen yanlış olabilir.Ama atomun görünüşünü bu hali ile kabul etmek sanız ki yapılabilecek en mantıklı davranış olacaktır. Sonuçta bilim insanlarının da bildiği bir şey var..

3 – Tebeşir, trilyonlarca mikroskobik plankton iskelet fosilinden yapılmıştır.

tebeşir

Tebeşir, planktonik iskeletlerden oluşur ve bu nedenle mikro fosillerden yapılır. Aslında, tebeşir içeren kokolittoforlar, planktonik standartlara göre bile küçüktür ve bu nedenle nanno-fosiller olarak adlandırılır.

2 – Tükürük olmadan yiyeceği tadamazsınız.

tükürük

Yiyeceklerin tadına bakmak için, yiyeceklerden gelen kimyasalların önce tükürükte çözünmesi gerekir. Çözündükten sonra, kimyasallar tat tomurcukları üzerindeki reseptörler tarafından tespit edilebilir.

1 – Bir bardak suyu uzaya bırakırsanız, donmak yerine kaynar.

Astronotlar uzayda idrar yaparken ve içeriği serbest bıraktığında, idrar hızla buharlaşır, bu da hemen gazdan katı faza doğru minik idrar kristalleri içine dekolimerleşir veya kristalize olur. İdrarın tamamı su değildir ancak aynı şeyin uzaydaki bir bardak su için de geçerli olmasını bekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi


Leave A Reply