Kimyon Hakkında Kısa Bilgi

0

Sofralarımızda bol miktarda kullandığımız bir baharat olan kimyon ile ilgili olarak kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kimyon

KİMYON, (Lat. Cuminum cyminum). İkiçenekliler sınıfının Maydonozgiller familyasından tohumları baharak olarak kullanılan bir bitki.

Anayurdu Mısır olmakla birlikte, Avrupa’nın birçok yerinde de yetiştirilir. Mayıs-haziran aylarında beyaz ya da pembemsi çiçekler açar. 15-60 cm kadar boylanan bir yıllık otsu bitkidir. Meyveleri sabit ve uçucu yağ, tanen ve reçine içerir. Hoş kokulu, keskin ve aromatik olan tohumlan ezilerek baharat olarak, ayrıca sinirleri uyarıcı ve bağırsak gazlarını giderici olarak da kullanılır. Avrupa’ nın kuzey ülkelerinde ekmek ve kurabiye gibi bazı besinlere kimyon koyarlar.

Norveç’te ançuez hazırlanırken, Türk mutfağında köfte, biftek gibi bazı et yemeklerine tat verici olarak katılır. Türlerinden olan yabani kimyon Orta ve Doğu Anadolu’da yetişen bir bitkidir. Kokusu keskin, tadı buruk ve acıdır. Yara iyileştirici, peklik verici ve solucan düşürücü özellikleri vardır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?