Kiraz Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Dikimi, Bakımı, Yetiştirilmesi Kiraz Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kiraz ağacı nasıl yetiştirilir? Kiraz fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? Kiraz ağacı gübreleme, sulama, yetiştirme, kiraz meyvesi hakkında bilgi.

kiraz ağacı

Kaynak: pixabay.com

Kiraz Ağacı (Prunus Avium) Nasıl Yetiştirilir?

Kulağımıza küpe yapıp az mı koşuşturduk ortalarda. Az mı yedik kendimizi unutarak tıka basa. Beklediğimiz an nihayet geldi. Artık kendi bahçemizde, bize ait bir kiraz ağacımız var…

Nisan ayında dalları bahar çiçekleriyle dolup taşar. Pembe, narin görünümlü kiraz çiçekleri dünyanın birçok yerinde festival simgesidir. Japonya en ünlü kiraz ağacı kutlamalarının yapıldığı ülkedir. Nazlı çiçekler, çıplak dalları pembe bir şölen halinde donatır. Mayıs ayında güzel çiçekleri yerlerini lezzetli meyvelere bırakır.

Tam olgunlaşma haziran ayında gerçekleşir. Ülkemizde geniş bir alanda yetişir. Düzenli gübreleme ve sulama ile meyvelerini sizden eksik etmez. Bahçenizde onun için ayıracağınız yerin rüzgar almamasına özen gösterin. Alacağınız fidanı sonbahar aylarında dikmek çok daha iyi bir sonuç verir. Don tehlikesinin olduğu dikim zamanlarında malç uygulaması ile korunmalıdır. Fidanın aşı noktaları toprak seviyesi üzerinde olmalıdır. Tek çeşitle kiraz alımı sağlanamaz. Bu yüzden bahçede aynı yerde birden fazla ve farklı çeşitlerde kiraz ağaçlan bulunmalıdır. Çeşitlerin seçiminde, birbirini dölleyebilir nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Bir önceki yağışlar o yılın ürün kalitesini, hasattan sonraki yağışlar ise gelecek yılın ürün kalitesini etkiler. Geçirgen, organik maddece zengin topraklar sever.

kiraz

Kaynak: pixabay.com

Kiraz Meyvesi Hakkında Bilgi

Kiraz bir meyve ağacı ve bunun meyvesidir. Kırmızı, sulu, lezzetli eti olan fındık büyüklüğünde yumuşak meyveler verir. Gülgiller familyasından olan kiraz ağacı baharda pembemsi beyaz, demet biçiminde toplanmış çiçekler açar. Zamanla bu çiçeklerin yerinde kirazlar ikisi, ya da üçü bir arada toplu olarak dalların üzerinde ortaya çıkar. Meyveler iyice olgunlaştığı zaman toplanır. İyi ürün elde etmek için altı yıldan daha genç ağaçların meyveleri toplanmaz. Orta boy bir ağaçtan 20 – 30 kilo kadar kiraz elde edilebilir. İyi bakılan bir kiraz ağacı 60-70 yıl kadar yaşar.

Kiraz az dayanıklı bir meyvedir, çoklukla taze olarak yenir. Mevsim sonlarına doğru kurtlandığından rağbetten düşer. Bununla beraber, kurutulur, kışın hoşaf yapmak üzere saklanır.

Advertisement

Yurdumuzda iyi cins kiraz yetişir. Daha çok İstanbul, Bursa, Yarımca, Amasya, Isparta, Çoruh, Burdur, Denizli, İzmir, Kemalpaşa iyi kirazları ile tanınmıştır. En ünlü cinsleri «aşlama», «dalbastı», «tabanıyarık», «ak kiraz», «ballı», «dıragana», «kırdar», «elifî», «sultanî» kirazlarıdır.


Leave A Reply