Kiraz Nasıl Bir Meyvedir? Kirazın Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi

3
Advertisement

Sıcak havaların muhteşem lezzetli meyvesi olan Kiraz nasıl bir meyvedir? Kiraz nerede yetişir, özellikleri nelerdir? Kiraz hakkında bilgi.

kiraz

KİRAZ, (Lat. Prunus avium). İkiçenekliler sınıfının Gülgiller familyasından bir meyve ağacı ve bu ağacın meyvesi. Anayurdu Küçük Asya’dır.

Türkiye’de de birçok çeşidi yetişir. Avrupa, Asya kıtalarının ılıman bölgeleriyle Kuzey Amerika’da yetiştirilen yüzden fazla kültür biçimi vardır. Gövdesi düz kabuklu ağaç ya da ağaççık halinde bir ağaçtır. Meyvesi etli ve tek çekirdeklidir, C vitamini bakımından zengindir; pastacılıkta ve şekerlemecilikte de kullanılır. Suda kaynatılan saplarından elde edilen eriyikten idrar söktürücü olarak yararlanılır. İyi bakılan bir kiraz ağacı 60-70 yıl kadar yaşar. 15-30 metre arasında uzayabilir.

Ağacının odunu esnek ve parlaktır. Mobilyacılıkta kullanılır. Türkiye’de iyi cinslere yetişir. İstanbul, Kocaeli Yarımca, Bursa, Isparta, Amasya, Denizli ve İzmir iyi cins kirazların yetiştiği yörelerdir. Napolyon, dalbastı, ak-kiraz, yakacık, altıparmak en ünlü cinsleridir.

kiraz

Kaynak: pixabay.com

Kiraz Nedir? Sözlük Anlamı

“Kiraz”
1. Gülgillerden, ılıman iklimlerde yetişen bir meyve ağacı (Cerasus avium)
2. Bu ağacın kırmızı veya beyaz renkte, etli, sulu, tek çekirdekli meyvesi
“Tabaktan ikişer kiraz daha alıyoruz.” – Y. Z. Ortaç

Advertisement
 • “kiraz dudaklı ”
  Dudağı kırmızı, kalın ve kısa olan kimse
 • “kiraz zamkı ”
  Kiraz, badem, erik, kayısı, şeftali vb. ağaçların gövde ve dallarında meydana gelen zamk
 • “Hint kirazı ”
  Sumak familyasından, sıcak ülkelerde yetişen, zeytin büyüklüğünde, yenilebilen meyvesi olan büyük bir ağaç, mango (Mangifera domestica)
 • “kuş kirazı ”
  1. Gülgillerden, yaprak açmadan önce beyaz çiçek veren, kaplamacılıkta kullanılan yabani ağaç, ılgıncar, gelinfeneri (Cerasus padus)
  2. Bu ağacın reçel ve likör yapılan meyvesi
 • “ekşi kiraz ”
  Vişne
 • “kiraz domates ”
  Lezzetli, misket büyüklüğünde küçük domates, misket domates
 • “kiraz elması ”
  Kırmızı, küçük ve sert bir tür elma
 • “kokulu kiraz”
  İdris ağacı
 • “yabani kiraz ”
  Ana vatanı Türkiye olan bir tür kiraz (Cerasus microcarpa)
 • “kiraz reçeli ”
  Kirazın şeker ile kaynatılması sonucu elde edilen reçel

Kiraz İlçesi

Kiraz; İzmir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 50 köyü vardır. İlin doğusunda; batıdan Ödemiş, güneyden Beydağ, doğudan Manisa’nın Alaşehir ve Sarıgöl ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, kuzeyden Bozdağlar’ın güneyden Aydın Dağları’nın çevrelediği dağlık alanda uzanır. Küçük Menderes Irmağı’nı besleyen kollar, ilçeden doğar. Akdeniz iklimi egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 17°C, yağış tutarı 650-700 mm’dir. Meşe, kızılçam, yükseklerde karaçam özellikle güney yamaçlarda yoğunlaşan Akdeniz çalı türleri (maki) doğal bitki örtüsünü oluşturur. Tarım ve hayvancılık temel geçim kaynaklarıdır. Üzüm bağları, zeytinlikler, incirlikler geniş alanlar kaplar. Buğday, arpa, fiğ, bakla, pamuk, patates, soğan, üzüm, incir, başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve kılkeçi besiciliği yapılır. Küçük el sanatları dışında, herhangi bir ekonomik etkinlik yoktur.

Küçük Menderes Vadisi’nde, deniz düzeyinden 310 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 120 km uzaklıktadır.


3 yorum

Leave A Reply