Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Yararları ve Kiraz Sapı Çayının Hazırlanışı

0
Advertisement

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır ve tarifi nasıldır? Kiraz sapının faydaları nelerdir? Kiraz sapının çayının hazırlanışı hakkında bilgiler.

Kiraz

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?

Alternatif tıp alanında faydalanılan doğal ürünlerden biri olan ve vücudumuzda pek çok fayda yaratan kiraz sapı; çoğunlukla zayıflama amacı doğrultusunda kullanılsa da bunun dışında pek çok metabolizmik durum için de fayda sağlaması adına kullanılabilmektedir. Örneğin; kiraz sapının vücuda alındığında hem boşaltım sistemine, hem sindirim sistemine, hem idrar sökme durumuna hem de ödem atma durumuna son derece pozitif etkileri bulunmaktadır.

Son dönemlerde iyice yaygınlaşan kiraz sapı kullanımının son trendi kiraz sapı çayı olarak kullanılmasıdır. Hatta bu çay hazırlanırken yanında ek malzeme olarak mısır püskülüyle birlikte kaynatıldığında özellikle kilo verdirme işlemi için çok etkili bir ürün olabilmektedir.

Kiraz sapının bu tip etkilerini duyan kadınların internette en çok araştırdıkları konular “kiraz sapı zayıflatır mı?”, “kiraz sapı ile zayıflama çayı“, “kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır?” gibi soru başlıklarıdır. Bu bilgileri öğrenmeden önce esas olarak kiraz sapının faydaları öğrenilmeli ve bu faydalardan zayıflama etkisiyle birlikte yararlanmanın üzerine gidilmelidir.

Advertisement

kiraz

Türkiye şartlarında kiraz meyvesi bol üretilen bir meyve olduğundan ve kolay elde edilebilen bir meyve çeşidi olduğundan kiraz sapı kürlerinden faydalanmak oldukça kolay halde olmaktadır. Zaten kiraz sapının faydalarından haberdar olan beslenme uzmanları da aynı şekilde kendilerine kilo vermek adına başvuran hastalarına doğal bir ürün olarak mutlaka kiraz sapı çayını kullanmalarını tavsiye etmektedir.

Bu ürünün içeriğinde bulunan yağ yakıcı enzimler sayesinde kilo vermek için çaba gösteren kadınların işi bir nebze de olsa kolaylaşmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken durum, zayıflamaya yardımcı olan kısmın kirazın kendisinde değil sadece sap kısmında oluşudur. Yani hazırlanan kürlerde kiraz meyvesinin kendisi de kullanıldığı takdirde zayıflamak için gösterilen çabaların hiç biri bir işe yaramayacaktır. Bunun sebebi kirazın meyvesinin içeriğinde bulunan yüksek yağ ve şeker miktarıdır. Bunun önüne geçebilmek adına da mümkün olduğunca bu meyveyi sadece beslenme uzmanınızın tavsiye ettiği sıklıkta ve miktarda tüketimine özen göstermektir.

Kiraz sapı çayının hazırlanışı

Kiraz sapı çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da şu şekilde tariflenmiş ve tarifte yer alan şekil ve sıklıklarda içilmesi uygun görülmüştür;

Advertisement

1 litre miktarındaki suyun içerisine yarım avuç miktarına yakın kiraz sapı eklendikten sonra, bir çaydanlıkta uzun bir süre iyice malzeme kaynayana kadar kaynatılmalı ve ardından soğuma işlemine bırakılmalıdır.

Soğuyan kiraz sapı çayı bir gün içerisinde birbirine çok yakın zamanlarda içilmemesi kaydıyla günlük üç ya da dört sefer bir fincan miktarında tüketilmelidir.

Malzemenin demlendikten sonra demliğin içerisinde kalan tortusu da vücut için faydalı bir şekilde kullanılarak ayak sağlığı için ayak banyosu yapılmasında malzeme olarak kullanılabilmektedir.

Bu çayın yapımında bir diğer demleme yöntemi ise bir avuç kiraz sapını blender’a koyup iyice toz haline gelmesini sağladıktan sonra, bir fincan miktarındaki kaynar suya iki tatlı kaşığı miktarında bu toz şeklindeki kiraz sapından eklenmektedir. Demini alması için iki üç dakikalık bir sürede beklendikten sonra çay rahatlıkla tüketilebilir.

Advertisement

Leave A Reply