Kiribati Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Kiribati – Kiribati ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

kiribati-bayragiKİRİBATİ;
Yüzölçümü: 886 km2
Başkenti: Tarava (22.150)
Dil: Kiribatice, İngilizce
Din: Hristiyan (Katolik % 53.4, Protestan % 39.2), Metodist, Bahai (% 3.2)
Para birimi: 1 Kiribati dolan =100 cent
Başlıca kentleri: Bairik

Advertisement

Okyanusya’da adalar devletidir. İngiliz Uluslar Topluluğu içinde bir cumhuriyet olan Kiribati, Büyük Okyanus’un batısında 5 milyon km2’lik bir alana yayılmış pek çok ada ve atolden oluşur.

Ekvator çizgisi üzerinde, Marshall Adaları’nın güney-güneydoğusuna düşen Kiribati; başlıca 3 gruba ayrılır: Gilbert Adaları (16), Phoenix Adaları (8), Line Adaları (8). Banaba da (Eski Okyanus Adası) ülke sınırları içinde kalır.

Yüzey Şekilleri; Volkanik etkinlikler sonucunda ortaya çıkan yaklaşık 80 m. yüksekliğindeki Banaba, mercan ve fosfattan oluşmuş bir kütledir. Öteki adalar, ya mercan adalarıdır ya da düzensiz biçimli lagünleri çevreleyen mercan adacıklarının atolleridir. Bu adalar, deniz düzeyinden yalnız 5 m kadar yükseklikte olmalarına karşın, uzaktaki mercan kayalıkları, bunları fırtınalardan korur.

İklim; Kiribati’de sıcak, tropikal iklim egemendir. Sıcaklıkta mevsimlik değişmeler çok az görülür. Gündüz 27-34°C olan sıcaklık, geceleri ender olarak 21°C’nin altına düşer. Yağış belirli bir mevsimde yoğundur. En yağışlı dönem, ekim-mart arasındadır. Ekvatordan daha uzak olan kuzeydeki adalar, güneydeki adalardan fazla yağış alır. (Güney ucunda sık sık kuraklıklar yaşanır. Nedeni, adaların üzerinde esen rüzgârların yağış oluşturacak bir yükseltiyle karşılaşmamasıdır.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Adaların çoğu, yoğun biçimde hindistancevizi ağaçlarıyla kaplıdır. Pandanus palmiyesi ve papau ağacı, ekmekağacı daha az görülür. Ağaçların altında büyüyen çalılara pek rastlanmaz. Hindistancevizi ve pandanus, koni biçimindeki kulübeler için yapı maddesi sağlar. Hindistancevizi ya da pandanus kerestesinden yapılmış kulübelerin çatısını pandanus yaprakları örter. Adaları örten ince, verimsiz toprak, tarıma elverişli değildir. Çevre sularda en çok tonbalığı bulunur.

Ekonomisi; Ülkede, işgücünün büyük çoğunluğu, balıkçılık ve çiftçilikle uğraşır. Balıkçılığın, bir endüstri dalına dönüştürülmesine çalışılmaktadır. Başlıca tarımsal ürünler, hindistancevizi, kopra, muz, meyve ve sebzedir. Son yıllarda işlenmiş balık ve palmiye yağı üretimine geçilmiştir. Yıllık balık üretimi 25 bin tondur. Kopra (dışsatımın % 90’ı), fosfat, palmiye yağı, işlenmiş balık, başlıca dışsatım; besin, makine, petrol, başlıca dışsatım mallarıdır. Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Büyük Britanya, ABD, Hollanda en büyük ticaret ortaklarıdır.


Leave A Reply