Kırk Dereden Su Getirmek Ne Demektir? Deyimin Anlamı, Hikayesi, Cümleler

0

Kırk Dereden Su Getirmek ne demek? Kırk Dereden Su Getirmek deyiminin hikayesi, anlamı, Kırk Dereden Su Getirmek ile ilgili örnek cümleler.

Kırk Dereden Su Getirmek

Arka resim kaynak: pixabay.com

Kırk Dereden Su Getirmek

“Kırk Dereden Su Getirmek Anlamı”

birini kandırmak için birçok sebep ileri sürmek, dil dökmek. Bu deyim, “karşısındakini ikna etmek, bir konuya inandırmak için, türlü gerekçeler ileri süren, anlamlı anlamsız, dolambaçlı yollardan bahaneler bulan” kişilerin, bu davranışını anlatmak için kullanılır.

Advertisement

Kırk Dereden Su Getirmek Deyiminin Hikayesi

Vakti zamanında adamın birisi kendisine ait olmayan bir araziye değirmen yaptırmaya karar vermiş. Adam çevre illerde sözü geçen biriymiş. Mal sahibi ise fakir ve gariban bir adam. Gücü yetmeyeceği için sesini de çıkaramamış.

Değirmen yapılıp bittikten sonra bir defa bile kullanmadan dağılıp gitmiş. Durduk yerde olmamış tabi bu. Görülmedik bir fırtına değirmenin altını üstüne getirmiş.

Adam inatçı mı inatçı! Bu sefer aynı yere bir daha yaptırmış değirmeni. Fakat yine yar olmamış. Bu sefer sular yolunu değiştirmiş. Değirmen iş göremez halde öylece kalıvermiş.

Advertisement

Bir başkasına haksızlık ettiğini düşünmeyen adam, değirmeni çalıştırmak için onlarca adam tutmuş. Kırk dereden su getirmiş. Yeni su arkları açmış.

Olacak bu ya, bir gün değirmenin yanına geldiğinde ne görsün, sular yükselmiş, taşkın olmuş ve değirmen yerle bir olmuş.

Bunu da gören adam hatasını anlamış ve inatçılığı bırakarak mal sahibine araziyi geri vermiş.

Bu deyim bir işi yapmak için elinden gelen her şeyi yapmak, bütün delilleri kullanmak, anlamlarında kullanılmaktadır.

Kırk Dereden Su Getirmek İle İlgili Cümleler

  • *** Onu bizimle gelmeye ikna edene kadar kırk dereden su getirdik.
  • *** Kocası boşanmak isteyen kadını kırk dereden su getirerek boşanmamaya ikna etmeye çalışıyor.
  • *** Kırk dereden su getirsen bile bu işe ben girmem.
  • *** Üniversite eğitimini bırakmasın diye kırk dereden su getirdik ama ikna edemedik.

Hikayesi;

Derebeylerinden biri, vaktiyle, şunun bunun toprağının üstüne bir değirmen yaptırmış. Fakat Allah’ın işine bakın ki, birkaç gün sonra değirmen, zorluca bir fırtınada yıkılmış.

Advertisement

Derebeyi değirmeni yeniden yaptırmış ama, bu kez de şiddetli bir deprem olmuş, sular kurumuş, yön değiştirmiş.

Bunun üzerine Derebeyi, tâ ötelerden su getirmek zorunda kalmış. Fakat bir süre sonra sular taşarak, değirmeni almış, götürmüş.

Derebeyi, haram para ile yaptırdığı ve işine yaramayıp, harabeye dönen değirmenin kapısına, şu kitabeyi astırmış ve bir daha da, değirmenin semtine uğramamış:

“Kırk dereden getirdim Ab, (su)
Yine dönmez bu asiyab! (değirmen) “


Leave A Reply