Kırlangıç Hakkında Bilgiler – Kırlangıç Kuşunun Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Dünyanın en güzel kuşlarından birisi olan ve göçmen bir kuş olan evlerimize gelip yuva yapması o evi onurlandıran bir kuş olan kırlangıç hakkında bilgiler.

Denizkırlangıcı

Denizkırlangıcı

Ötücü kuşlardandır. Küçük ve ince yapılıdır. Ucu yassı kısa gagasının yarığı çok derindir. Kanatları uzun, kuyruğu çatallıdır.

Kırlangıcın kanatları uzun, kuyruğu çatallıdır. Çok hızlı uçarak havada yakaladığı sinek vs. gibi böceklerle beslenir.

Serçegillerden olan kırlangıçlar hemen hemen dünyanın her yerinde yaşar. Göçücü kuşlardandır. Göç ederken büyük topluluklar halinde giderler; yalnız gündüzleri uçar, geceleri ormanlarda, göl kıyılarında konaklarlar. Amerika’da yaşayan bir kırlangıç cinsinin göç mevsiminde 15.000 km. uçtuğu tespit edilmiştir. Bazı çeşit kırlangıçlar toplu halde yaşar, bazıları da kendilerine ayrı yuva yaparlar.

Kırlangıç

Advertisement

Yuva şekilleri yaşadıkları bölgeye, kuşun cinsine göre değişir. Bir kısım kırlangıçlar ağaç kovuklarına yuva yaptığı halde, başka bazı çeşitler saçak altlarına, duvarlara kilden, çamurdan sağlam yuvalar kurar. Kumluk yerlerde yaşayanlar yuvalarını kumların arasında yaparlar.

Bataklık Kırlangıcı

Bataklık Kırlangıcı

Dişi kırlangıçlar yılda 3 – 9 yumurta yapar. Ana baba, yumurtadan çıkan yavrulara sırayla sinek vs. gibi yiyecek taşıyarak onları büyütürler. Bazı çeşitlerin yumurtası süt beyaz, bazılarınınki kahverengi beneklidir. Kırlangıçlar böcek yiyerek beslenirler.

Kırlangıçların birçok çeşitleri vardır. Yurdumuzda yaşayan başlıca kırlangıçlar «pencere kırlangıcı» (şehir kırlangıcı), «kır kırlangıcı», «kızıl kırlangıç», «kum kırlangıcı», «kaya kırlangıcı» dır.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?