Kırmızı Biber Dolması Tarifi

0

Kırmızı biber dolması tarifi. Pazarlarda satılan yassı kırmızı biberler ile yapabileceğiniz muazzam lezzetli kırmızı biber dolması nasıl yapılır?

Öncelikle pazarlarda satılan (pek büyük marketlerde karşılaşmadım) yassı olarak satılan kırmızı dolmalık biberlerden almanız gerekmektedir. Bu biberler özellikle zamanında alınırsa inanılmaz lezzetli olmaktadırlar.

Advertisement

Malzemeler:

1 kilo kırmızı yassı dolmalık biber
200 gram kıyma
1 su bardağı kırık pirinç
1 demet dereotu
1 adet domates (Rendelenmiş)
Biber Salçası
Karabiber
Kırmızı pul biber

Yapılışı / Tarifi

Aşağıda yapılış aşamalarını gösteren resimler yer almaktadır.

Yapılışı oldukça kolay ve pratiktir. Bir kap alın. İçerisine kıymayı koyun. Daha sonra kırık pirinçleri ilave edin. 1 adet domates rendeleyin. Kış mevsiminde iseniz yazın şişelediğiniz domatesleriniz var ise kullanmanız tavsiye ederiz.

Yassı Kırmızı Biber Dolması

Advertisement

Kabın içindeki tüm malzemeyi iyicene eliniz ile karıştırın. Ardından Bir tatlı kaşığı kadar biber salçası ile tuz, karabiber ve bir miktar yazdan kurutulmuş (yoksa fark etmez) tatlı kırmızı pul biberden ekleyip karışımı salçayı iyicene yedirene kadar yeniden karıştırın. Artık dolmanın iç malzemesi hazır.

Yassı Kırmızı Biber Dolması

Daha sonra dolmalık kırmızı yassı biberleri iyicene yıkayıp tam üst kısımlarından dikkatlice şapkalık kısmı kalacak şekilde kesiyor ve biberlerin içlerindeki tüm tohumları temizliyoruz. Ardından her bir biberin altına bıçak ile küçük bir delik açıyoruz. Biberlerin içini doldurup yassı bir tencereye diziyoruz. Biberlerin yarısına kadar su koyup ocağı en kısık haline alıp pişiriyoruz.

Yassı Kırmızı Biber Dolması

Afiyet olsun.

Advertisement


Leave A Reply