Kırmızı Renk Boğaları Neden Kızdırır? Boğa Güreşinin Tarihçesi

0

Boğa güreşleri ne zaman ve nasıl doğmuştur? Boğa güreşlerinde boğaları kızdırmak için neden kırmızı renk kullanılır? Kırmızı renge neden tepki verirler?

boğa güreşi

Dünyanın pek çok yerinden çoğu insanın “vahşet” olarak tarif ettiği boğa güreşlerini hepimiz biliyoruz. Hayvanların keyfi biçimde yaralandığı ve öldüğü bu gösterilere her ne kadar karşı çıkıyor olsak da, İspanyollar için yüzyıllardır sürdürülmekte olan bu tutku, aynı zamanda önemli bir turizm gelirini de beraberinde getiriyor. Peki bu gösterilerde boğaları bu kadar kızdıran nedir? Kırmızı renk onları neden kızdırmaktadır?

Boğa Güreşi Festivalinin Tarihi

Festival, İspanya’nın kuzeyinde yer alan Pamplona kentinde gerçekleşmektedir. Tam adı San Fermin Festivali’dir ve her yıl Temmuz ayının 6’sı ile 14’ü arasında yapılır. Festival, kente ekonomik olarak her yıl 20 Milyon Avro dolayında gelir sağlamaktadır. Benzerleri İspanya’nın birçok şehrinde yasaklanmış olmasına rağmen, bu gelenek ülkenin bu döneminde varlığını sürdürmektedir.

Bugünkü haliyle boğa güreşleri, 1700’lü yıllardan bu yana sürdürülüyor. O yıllarda, Kraliyet Binicilik Derneği üyelerinin katıldığı spor müsabakaları organize edilirmiş. Atın üstündeyken kılıç darbeleri yardımıyla bir boğanın devrilmeye çalışıldığı türden bir oyun olarak oynanırmış. Yine bir müsabaka günü, boğa tam atı devirecekken tribünden bir kişi alana atlamış, şapkasıyla boğanın dikkatini çekmiş ve boğayı oyalayarak atın üstündeki binicinin hayatını kurtarmış. Bu durumu seyirci coşkuyla alkışlamış ve bu yeni ve daha ilgi çekici haliyle gelenek sonraki yıllarda sürdürülmüş.

Festivali izlemeye gidenlere bir de öneri yapalım. Ziyaretçiler güreş boyunca arenadan çıkamazlar ve bu kanlı gösterinin sonuna kadar beklemek zorundadırlar. Bunun gibi cesaret isteyen durumlarla yüzleşmek izlemek isteyenler, gösteri hakkında farklı kaynaklardan çok sayıda araştırma yapmalıdırlar.

Kırmızı renk neden kızdırıyor?

Aslında, kırmızı renk boğaları kızdırmaz. Boğalar renk körü hayvanlardır ve kırmızıyı ayırt edebilme yetenekleri yoktur. Boğa güreşlerinde boğayı kızdıransa, matadorun davranışlarıdır. Matador boğayı, eline aldığı şapkasını şalını sallayarak sinirlendirir. Boğaların kırmızı renge saldırdığı düşüncesi, matadorların kırmızı başlık kullanmalarından kaynaklanmaktadır ve doğru değildir. Başlıklarda bu rengin kullanılmasının gerçek sebebiyse seyirciye estetik açıdan güzel bir görüntü verebilmektir.

Diyebiliriz ki, kırmızı renk boğaları değil, insanları etkiler. Konuyla ilgili yapılan deneyler, kırmızı rengin insanlarda kan basıncını yükseltip, kalp atışını hızlandırdığını belirlemiştir. Kırmızı rengin kan ile aynı renkte olmasının bu duruma kaynaklık ettiği düşünülmektedir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, boğalar arenada kırmızı rengi görünce sinirlenmezler. Boğayı sinirlendiren, tozlu bir ortamda tutulması, etrafta çığlık atan binlerce insanın ortasında kalması ve karşısında şapkasını ve şalını sallaya sallaya üstüne gelen bir adamın gözükmesidir.


Leave A Reply