Kış Hazırlıkları Başlasın, Kış Hazırlıklarında Neler Yapılır

0
Advertisement

Bahar ve yaz aylarını yaşarken kışa hazırlık yaparken neler yapmalıyız. Hangi sebze ve meyveyi kış için saklamalıyız.

Kış aylarından daha yeni yeni çıktık. İlkbaharı doyasıya yaşamaya çalışırken bir anda havalar ısınacak ve yaz aylarına gireceğiz. Bu da en lezzetli meyve ve sebzelerin pazara çıkacağı anlamına geliyor. Ancak sıcak havaların rehavetine kapılıp da çok kısa süreli olarak tarlalardan sofralarımıza gelen bazı ürünleri uzun süreli tüketebilmemiz için bunları depolamanızı yani tabiri caiz ise kışa hazırlık yapmanızı öneririz.

BEZELYE

Bezelye için Mayıs ayı en güzel dönemdir. Bu aylarda bezelyeleri pazarlarda bol miktarda bulabilirsiniz. Ayıkladığınız bezeleyleri bir havlu ve ya bez üzerine serip iyice kurutun ve buzdolabı poşetlerine birer yemeklik olacak şekilde ayırıp buzdolabınızın saklama yerlerine yerleştirin. gerek yemek gerekse de garnitür olarak bezelye yılın her dönemi yenir. İlerki aylarda konserve bezelye satın alıp tüketmek istemeyenler ellerini çabuk tutsunlar.
Bezelyeler
Kurutulan Bezelyeler

Saklamaya Hazır Bezelye

Bezelyelerinizi Ayıkladıktan Sonra Buzdolabı Poşetleri İçerisinde Derin Dondurucularda Saklayıp Yılın İstediğiniz Döneminde Kullanabilirsiniz.

KARADUT

Dut özellikle karadut çocuk gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple yine bahara aylarına ait lezzetli bir meyve olan dut ta mutlaka kış için saklanmalı. Aşağıda saklamak için hazırladığımız karadutlardan bir kısmının resmini görebilirsiniz. İştah açıcı muhteşem bir tat 🙂
Karadut

ENGİNAR

Enginarlarıda pazarlarda çok kısa süreliğine bulabiliyorsunuz. Nisan sonu Mayıs başı en taze ve ucuz olduğu bir dönem bu sebeple enginarları saklamak için ve ya kurutmak için acele alışverişe çıkın deriz. Enginarları kuruttuktan sonra rondodan geçirin ve süper bir aroma elde etmiş olun. Kurutulmuş enginarlar yemeklere muazzam bir tat katarken sağlıklı olması ile de sağlığımıza sağlık katıyor. Aşağıda kurutulmuş enginarlarımızı görebilirsiniz.
Kurutulmuş Enginar

ÇİLEK

Çilek’te sofralarımıza yılın hemen hemen her dönemi seradan gelen ancak tarladan çok kısa süreli gelen ürünlerden birisi. Mayıs ayının bu dönemlerinde Çilekleri hem dondurup hem de reçellerini yapmayı ihmal etmeyin. Aşağıda bizlerin yapmış olduğu hazırlıklardan birkaç kare bulunmakta. Daha detaylı bilgileri daha sonra paylaşacağız.
Çilek

Advertisement

Yıkanmış Çilek

Kaynamaya Hazır Çilek


Leave A Reply