Kış İçin Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?

0

Kışın güzel domates bulamıyoruz. Şimdilerde ise pazarlar güzel domates dolu. O yüzden bu fırsatı değerlendirelim ve kışa hazırlık yapalım.

Tarifteki domates sosu, isterseniz sadece sos olarak kullanılabileceği gibi, üzerine yumurta çakarak hazırladığınızda ise gayet lezzetli oluyor. Ama benim her yaz sonu bu sosu hazırlama sebebim yemeklerde kullanmak. Çok az salça ilave ettiğim sulu yemekleri bu domates sosu ile hazırlıyorum. Hatta eşim buna bir isim bile verdi. “Sihirli iksir” Yemekleri çok lezzetli ve yaz tadında yapıyor.
Kış İçin Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?
Kullanılacak Malzemeler:
En az 5 kilo domates (Ben 20 kilodan yapıyorum. Armut domatesler kullanılabilir ancak daha lezzetli olduğu için biraz daha pahalı olsa da ben diğerini tercih ediyorum)
Yarım kilo sivri biber (acı sevenler için harika oluyor ama çok acı olur diyorsanız tatlı biber kullanın. Yada kırmızı biberle de çok lezzetli oluyor. Tavsiye edilir)
5 diş sarımsak
Zeytinyağı, tuz
Kavanoz

Advertisement

Yapılışı:
Domatesler yıkanır, ortadan ikiye bölünür ve rendelenir.
Biberler de aynı şekilde yıkanır ve doğranır.
Büyük bir tencereye ayıklanan sarımsaklar (ben sarımsak dişlerini 3-4 parçaya bölerek atıyorum), rendelenen domatesler ve doğranan biberler konulur. İçine göz kararı zeytinyağı ve tuz ilave edilir ve pişirilir.
Kış İçin Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?
Pişen sos karışımı sıcak sıcak (sıcak olması önemli) kavanozlara doldurulur ve kavanozların kapakları sıkıca kapatılarak ters çevirilir. Sıcak sıcak sosun kavanozda ters çevrilerek bekletilmesi kış boyunca bozulmasını önler. Bir çeşit vakumlama yapmış olursunuz. Yaklaşık 24 saat kavanozlar ters bir şekilde bekletilir. Kavanozları buzdolabının dışın da bekletebilirsiniz ancak kullanmak için açılan kavanozu bozulmaması için buzdolabına koymanız gerekir.

NOT : sihirliyemektarifleri.com sitesi nkfu.com içerisine dahil edilmiştir ve bu sebeple resimler üzerinde sihirliyemektarifleri.com yazmaktadır. Kopyalanması yasaktır.


Leave A Reply