Kış Mevsimi İle İlgili Kompozisyon

0

Kış mevsimi, kışın özellikleri konulu kompozisyon örneği. Kış mevsimi hakkında kompozisyon, yazı.

kisKIŞ GÜZELDİR

Advertisement

Soğuk hava, fırtına, ayaz, tipi… Çok itici gelen kelimeler. Bunların tümü kış mevsimine ait olaylar olsa da kış mevsimi hiç de o kadar itici değildir. Neden mi?

Kış birleştiren, kaynaştıran bir mevsimdir. Yazın evin dışında düzenlenen türlü türlü aktivitelerin kış gelince sonu gelmiştir. Artık çok sık rastlanmasa da soba başı sohbetleri, kızaran kestanelerin kokusu, yağan yağmur ve karın pencerelerde oluşturduğu hoş manzara ve sıcacık bir ortamda olmanın huzuru, hayatta ender rastlanan mutluluklardandır.

Kış eğlenceli bir mevsimdir. Hangimizin yüzünde kardan adam, kartopu denildiğinde çocukları andıran bir gülümseme oluşmaz ki? Doğanın bize sunduğu beyaz güzellik sadece seyirlik değil aynı zamanda oyunluktur da. Karlı havaların yarattığı trafik çilesi bir kardan adamla kaybolabilir mi? Eğer çocuk gözlüklerini takarsanız bu pek de mümkün.

Advertisement

Kış paylaşım mevsimidir. Soğuk havalar maddi durumları ısınmayı karşılayamayan insanlar ve sokaklarda yaşayan kedi köpekler için bir ölüm kalım savaşına dönüşebilir. Diğer canlılara karşı empati kurmayı, yardımda bulunmayı öğretir kış. Soğuklara karşı yaşam savaşı veren tüm sokak hayvanlarına evimizin önüne koyacağımız bir kap yemek hayat kurtarmanın mutluluğunu yaşatır bize. Çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine yapacağımız yardımlar da kış mevsiminin güzelliğini hep birlikte yaşama şansı tanır.

İşte tüm bu anlattıklarımın bilincinde yaklaşılırsa kış en anlamlı mevsim oluverir. Kısaca kış güzeldir.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Yorum yapılmamış

 1. Sabah uyandigimda, İstanbul beyaza burunmustu. Yarin okullarin tatil olmasina mi sevinsem, taksime gidemeyecek olmamami uzulsem bilemedim. Perdeyi actigimda, her yer bembeyazdi, İnsanlarin ruzgarla savasmasi, kuslarin havada bir hayli cirpinmasi, cocuklarin kardan adam yapmaya calismasi..

  Disariyi izlerken, cocuklugum geldi aklima. Yokustan asagiya kayislarim, arkadaslarimla kardan adam yapislarim hepsi cok guzel anilar.
  Simdi ise karin yagisini izleyerek bu satirlari yaziyorum. Kar daha fazla yagmaya basladikca icimi bir sevinc kapliyorki sormayin. İcimden, bu saatlerde annemin kalkmasi gerekmiyormuydu diye soylenirken annem bir sevincle, “Herkes kalksin, sofraya” dedi. iceri girdigimde sofra bir hayli guzel gozukuyordu. Bu saatleri cidden seviyorum. Kahvalti yaparken kapi caldi. Arkadaslarim beni cagiriyordu.

  Arkadaslarima gecikmemek icin son satirlari yaziyorum. Dort mevsim yasanan bu ulkede, dort farkli duygu yasiyoruz. Kışı sevin…

 2. mehmetgargın on

  ne yalan söylim beğendim ama biri uzun biri kısa hangisini yazim karar veremedim yaaaaaa

 3. Abdluhrahman on

  Peki Karla Yağmuru karşılaştıran bir kompozisyonunuz yok mu ? Var sa paylaşır mısınız

Leave A Reply