Kış Sebze ve Meyveleri Hangileridir? Kış Sebze ve Meyve Listesi Görseller

0
Advertisement

Kış aylarında yetiştirilen meyve ve sebzeler hangileridir? Hangi sebze ve meyveler kış meyvesi ve sebzesidir, resimleri, listesi.

Kış Sebze ve Meyveleri

Sıcaklıkların düşmesi ve günlerin kısalması, meyve ve sebzelerin büyümeyi durdurduğu anlamına gelmez. Soğuk hava mahsulleri, doğal yetiştirme mevsimini uzatan kafeslerin ve diğer yöntemlerin kullanılması ve lahana ve patates gibi eski moda depolama sebzeleri, ülkenin çoğunda seçim yapabileceğiniz bol miktarda kış meyvesi ve sebzeleri olduğu anlamına gelir.

Çiftçi pazarlarında ve üretim departmanlarında alışveriş yaparken en iyi lezzet ve en büyük değer için, mevsiminde olan kış meyvelerini ve sebzelerini arayın. Belirli mahsuller ve hasat tarihleri, bölgenizin iklimine bağlı olacaktır ve ürünlerin çoğu (kök sebzelerin ötesinde) yalnızca yerel olarak daha ılıman bir iklime sahip bölgelerde mevcuttur.

Pancar

pancar

Kaynak: pixabay.com

Pancar, ılıman iklimlerde sonbahardan ilkbahara kadar yetiştirilir ve yılın çoğu yerinde depodan temin edilebilir. Taze pancarlar genellikle yeşillikleri üzerindeyken satılır. Kavurması, salatası ve turşusu yapılır.

Brokoli

brokoli

Kaynak: pixabay.com

Birçok turpgil sebzede olduğu gibi, brokoli ılıman iklimlerde yıl boyunca yetiştirilebilir, bu yüzden bir mevsimi olduğunu bile unutmuşuzdur. Ancak, aslında bir kış sebzesidir. Bu sebzenin çorbası, salatası yapılır.

Brüksel lahanası

brüksel lahanası

Kaynak: pixabay.com

Brüksel lahanası bir sap üzerinde büyür ve onları bu şekilde satın alırsanız biraz daha uzun süre dayanırlar. Normal lahana gibi brüksel lahanası da bir kış sebzesidir.

Advertisement

Lahana

lahana

Kaynak: pixabay.com

Lahananın tadı hava ne kadar soğuksa, o kadar güzel olur (bu etkiye “dondan öpülmüş” denir). Lahana dolması, turşusu ve kapuska yemeği yapılarak tüketilebilir.

Havuç

Havuç

Kaynak: pixabay.com

Havuç, birçok bölgede yerel yetiştiricilerden kışlık depoda ve daha sıcak ve ılıman bölgelerde taze olarak elde edilebilir. Havucu tipik turuncudan mor ve beyaza kadar bir dizi renkte bulabilirsiniz. Havuçlar tabii ki çiğ lezzetlidir, ancak kavrulduklarında ve hatta ızgarada piştiğinde de lezzetlidir.

Karnabahar

karnabahar

Kaynak: pixabay.com

Karnabahar, yıl boyunca yetiştirilip hasat edilip satılabilse de, doğası gereği serin bir hava mahsulüdür ve en iyi ihtimalle sonbahar, kış ve ilkbaharın başlarında yetiştirilir. Kahverengi veya yumuşak lekelerden yoksun kafalar arayın.

Kereviz

kereviz

Kaynak: pixabay.com

Kereviz, sonbaharda en iyi halini alır ve hasadı ılık ve ılıman iklimlerde kış boyunca devam eder. Kalorisi çok düşük bir sebzedir. Mayonezle yapılan salatasının yanında, zeytinyağlı yemeği de çok lezzetlidir.

Rezene

rezene

Kaynak: pixabay.com

Rezene, sonbahardan ilkbahara kadar doğal bir mevsime sahiptir. Çoğu soğuk hava mahsulü gibi, bitki de sıcak havalarda acı bir hal alır. Beyaz soğan tabanı, dereotu gibi görünen yapraklarla kısa kereviz sapları filizler. Rezeneyi bir greyfurt ve roka salatasında çiğ olarak servis edebilir veya tatlı lezzetini ortaya çıkarmak için kızartabilirsiniz.

Pırasa

pırasa

Kaynak: pixabay.com

Soğan ailesinin bir üyesidir. Üstteki yeşil yapraklar taze görünmelidir; solmuş üstleri olan pırasalardan kaçının. Zeytinyağlı yapılabildiği gibi, etli yemeği de yapılır, böreklerde kullanılır.

Advertisement

Greyfurt

greyfurt

Kaynak: pixabay.com

Bir narenciye çeşidi olan greyfurt, Ocak ayında ürün verir ve yazın başlarına kadar tatlı ve sulu kalır. İkiye bölünmüş ve dilimlenmiş olarak yenildiğinde lezzetli ve ferahlatıcı bir ikram olan greyfurt, bir kokteylin parçası olarak veya marmelata dönüştürülmüş olarak da harikadır.

Portakal

Portakal

Kaynak: pixabay.com

Kışın en popüler meyvesi kuşkusuz portakaldır. C vitamini içeriğinden dolayı, kışın bağışıklık sistemini ayakta tutar. Kış kahvaltılarının da vazgeçilmez içeceği portakal suyudur.

Mandalina

mandalina

Kaynak: pixabay.com

Bir başka narenciye çeşidi olan mandalina, soyulması portakala göre daha kolay ve pratik olduğu için, C vitamini ihtiyacını karşılamak adına, bir çok kişi tarafından tercih edilen bir kış meyvesidir.

Kivi meyvesi

Kivi

Kaynak: pixabay.com

Tüylü bir kabuğa sahip olan yumurta şeklindeki bu meyve, asmalar üzerinde büyür ve daha sıcak ve ılıman bölgelerde kıştan ilkbahara kadar hasat edilir. Kivi, herhangi bir leke olmadan sert olmalıdır. İkiye bölebilir ve küçük siyah tohumlar ile benekli parlak yeşil eti çıkarmak için bir kaşık kullanabilirsiniz.

Elma

elma

Kaynak: pixabay.com

Antioksidanlar, flavonoidler ve diyet lifi açısından zengin olan bu meyve, alışverişte sepetinize eklenmelidir. C vitamini varlığından dolayı vücudun farklı bulaşıcı ajanlarla savaşmasına yardımcı olur. Bu meyvede lif bulunması vücudunuzdaki kolesterol seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Nar

nar

Kaynak: pixabay.com

İyi bir vitamin, protein, lif, potasyum ve folat kaynağı olup, kimyasal ilaçlar yardımıyla tedavisi zor olan birçok hastalık için şiddetle tavsiye edilir. Polifenol antioksidanların varlığından dolayı bu meyve göğüs kanseri, akciğer kanseri gibi birçok kanser türünü tedavi edebildiği için Tanrı’nın nimeti olarak tercih edilmektedir. Bunun nedeni nar yemenin vücuttaki tümör hücrelerinin büyümesini engellemesidir.

Ayva

ayva

Kaynak: pixabay.com

Ayva, gülgiller familyasından 4–5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli meyve ağacıdır. Derine gitmeyen yüzeysel kök sistemine sahiptir. Soğuğa dayanıklıdır 7 °C periyodundaki sıcaklık ayva için idealdir.


Leave A Reply