Kısa ve Uzun Boylulara Kıyafet Seçimi ve Giyim Önerileri

0
Advertisement

Kısa boylusunuz ya da kazulet denilecek kadar uzun boylu olabilirsiniz. Ancak bu sizin şık ve güzel giyiminize bir engel değil. İşte uzun ve kısalara tavsiyelerimiz.

Kısa ya da uzun olun, size vereceğimiz kıyafet ipuçlarıyla kendinizi daha uzun ya da kısa göstermeniz mümkün. Austin Powers 2’deki Mini-Me’nin küçücük cüssesine rağmen nasıl da oturaklı ve şık göründüğünü hiç düşündünüz mü? Elbette bunun en önemli nedenlerinden biri filmin kostüm tasarımcısının çalışması. Ancak Mini-Me’nin bu şık görnünüşünün altında yatan temel neden ne giyeceğini ve nasıl giyeceğini bilmesidir. Aynı prensiple NBA’in uzun boylu basketbolcusu Shaquille O’Neal’a da yaklaşabiliriz. O da giydiği kıyafetlerde sırık gibi görünmemeye dikkat etmeli.

Sonuç olarak kısa ya da uzun olun, size vereceğimiz kıyafet ipuçlarıyla kendinizi daha uzun ya da kısa göstermeniz mümkün.

Kısa Boylulara…

Yüksek platform topuklu ayakkabılar kısa boyluları uzun göstermenin en iyi yolu gibi gözükse de aslında değildir. Giydiğiniz yüksek topuklu ayakkabıları gitmek istediğiniz yöne çevirmeyi öğrenene kadar aşağıdaki ipuçlarını okumanız daha akıllıca olur.

Kot Pantolon (Jean) Alırken Nelere Dİkkat Edilmesi Gerekmektedir?

Advertisement

= Dolabınızdaki kıyafetler sade görünüşlü olsun, böylece toplum içinde çok fazla göze batmazsınız.
= Giydiğiniz ister bir ceket, ister bir pantolon isterse de bir tişort olsun desenli ve enine çizgili olanlarından uzak durun. Çünkü yatay çizgiler ve desenler sizi kısa, dikey çizgiler ise çok daha uzun gösterir.
= Altınıza ve üstünüze giydiklerinizin aynı renkte olması da sizi uzun gösterir. Örneğin mavi bir pantolonun üstüne aynı renk bir gömlek giyebilirsiniz. Hiç olmazsa yakın tonları seçmeye çalışın.
= Giydiğiniz kıyafetin tam üzerinize göre olmasına özen gösterin. Üzerinizde iğreti duran elbiseler vücut şeklinizi bozabilir ve daha kısa görünebilirsiniz.
= Ceketler ve blazerlar kalçanızın bir parça altına inmeli.
= Üç düğmeden fazla düğmesi olan ceketleri giymekten kaçının. Bunlar uzunlar için üretilmiştir.
= Pantolonları çok yukarı çekmeyin; düğmenin hizası göbeğinizin altını geçmesin.
= Bel bölümü ile ağı arasındaki mesafe kısa olan pantolonlar almaya çalışın.
= Pantolonunuzun ayakkabınızın hemen üstüne kadar inmesine; kısa paçalı pantolonlar giymemeye dikkat edin. Çoraplarınız görünmemeli.
= V yakalı tişörtler ve üstler giymeye çalışın. Böylece boynunuz ve boyunuz daha uzun durur.
= Pilili, bol pantolonlar ve geniş üstler giymemeye özen gösterin. Bu sizi geniş ve kısa göstermekten başka bir işe yaramaz.

Uzun

Uzun Boylular İçin İpuçları

Kısalar kadar uzun boyla olanlar da hallerinden şikayetçidir. Nedenini hiç düşündünüz mü? Çünkü -şaşırtıcı ama- uzun insanlar üstlerine uyan bir şeyler bulmakta daha çok zorlanırlar. Ayrıca düzgün giyindiklerinde bile bazen hantal ve biçimsiz görünebilirler. Uzun boyluların bu hantal görünümden kurtulabilmeleri için işte birkaç tavsiye:

= Üstünüze tam uyan elbiseler giymekten sakının. Bacaklarınızın ve kollarınızın ne kadar kalın ve uzun olduğunu göstermek pek iyi olmaz.
= Üst bölüme giydiğiniz kıyafetin omuzlarının ve yakasının iyi oturduğundan, rahat olduğundan emin olun.
= Kısa boylular için önerdiğimizin aksine ağ ve bel mesafesi geniş pantolonlar giymeye çalışın.
= Boyunuzu uzun gösteren dik çizgilerden ve desenlerden uzak durun. Enine çizgili ve desenli kıyafetler boyunuzu daha makul gösterir.
= Pantolonunuzun paçalarının ayaklarınıza doğru rahatça indiğinden emin olun ve çoraplarınızın görünmeyeceği uzunlukta olmalarına dikkat edin.
= Bir lolipop gibi görünmek istemiyorsanız blazer ceketler ve vatkalı üstler giymeyin.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?