Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır? Kıvırcık Saç Yapımının İncelikleri

0

Kıvırcık saça doğal görünüm kazandırma işlemi nasıl olur? Kıvırcık saç nasıl yapılır? Kıvırcık saç yapımıyla ilgili merak edilenler nelerdir?

Kıvırcık Saç

Kıvırcık saça doğal görünüm kazandırma

Kadınlarda da erkeklerde de, sahip oldukları saç şekillerine göre kıyasla kendilerinde olmayan şekile ilgi duydukları ve saçlarını daha değişik bir görünüme kavuşturmak için çaba göstermek gibi bir durum söz konusudur. Bugüne kadar pek çoğumuz düz saçlı kadınların saçlarına bir takım işlemler yaparak kıvırcık saç haline getirmeye çalıştıkları ya da dalgalı şekildeki saçlara kavuşmaya çalıştıklarını, erkeklerin ise aynı şekilde kıvırcık saçlıysa eğer jöle vb. ürünler kullanarak saçlarını düz ya da dalgalı hale getirmeye çalıştıklarını çevremizde sık sık gözlemlemiş haldeyiz.

Günümüzde hem teknolojinin hem de kozmetik dünyasının gün geçtikçe ilerlemesi ve her geçen gün insanoğlunun hizmetine yeni ürünler sunulmasından yola çıkılarak; saçlar konusunda da bize aperatif seçenekler oluşturacak pek çok ürünü satın olarak ya da güzellik salonlarında saçlarımıza bir takım işlemler uygulatarak kıvırcık saçlara kavuşma seçeneğimiz bulunmaktadır.

Kadınlar isterlerse kuaförlerde ya da güzellik salonlarında saçlarına kalıcı perma yaptırabilmekte, isterlerse kimyasal işlem gerektirmeyen bigudi gibi ürünlerle saçlarını geçici olarak kıvırcık yapabilmekte, isterlerse de çeşitli ihtiyaçlara yönelik maşalarla ya da saç kurutma makinelerinin uç kısmına geçici olarak monte edebilen kıvırcık saç yapmaya yardımcı aparatlarla kısa sürede istenilen kıvırcık görüntüye ulaşılması mümkün olmaktadır.

Kıvırcık saç yapımıyla ilgili merak edilenler

Düz ya da dalgalı saç tipine sahip olan ve saçlarında kıvırcık bir görüntünün hayalini kuran kadınların sıklıkla evlerinde kendi şartlarıyla saçlarını nasıl kıvırcık hale getirebileceklerini araştırdıkları, hangi ürünleri kullanarak saçlarını kıvırcık hale getirebileceklerini öğrenmeye çalıştıkları ve yaptıktan sonra da değişik şekillere nasıl sokacaklarını anlamaya çalıştıkları görülmüştür.

Tabi bunun dışında doğuştan kıvırcık saça sahip olup saçının şeklinden ve formundan memnun olan bireylerin de tıpkı kıvırcık saça kavuşmak isteyenlerin merak ettikleri gibi kendi saç tiplerini koruyarak daha iyi hale nasıl getireceklerini öğrenmeye çalıştıkları da bilinen gerçekler arasındadır.

Kıvırcık saç yapımının yararları ve zararları nelerdir?

Saçlarına kıvırcık bir form vermek isteyenlerin ister evde istenirse de kuaförlerde deneyimleyebilecekleri bu özellik, her ne kadar güzel bir görüntüye kavuştursa da ısı veren aletlerle yapıldığında saçlara bir takım zararlar verebilmektedir. Bu tip yöntemler çok hızlı bir şekilde sonuç aldırsa da bireyin saçlarına uzun vadede zarar verebilmekte; saçların oldukça kırılmasına sebep olup öte yandan da sahip olduğu nemi yok etmektedir. Üstelik saçlar sürekli ısıtıldığı için sahip olduğu özgün matlıktan da çıkıp sönük bir görüntüye kavuşmaktadır.

İşte bu yüzden sıklıkla yapmamanız gereken bu uygulamalar yerine kıvırcık saça kavuşmak için uygulayabileceğiniz doğal ve pratik yöntemler şu şekildedir;

  • Öncelikle ince tutamlara ayırdığınız saçlarınızı. Sağlam yapıdaki pipetlere dolayarak kafanıza sabitleyebilir. İster geceden sabaha kadar ister gün içerisinde bir kaç saatlik süreçlerde saçlarınızı bu pipetlere dolanmış halde tutup. Daha sonrasında dikkatli bir şekilde açmanız yeterli olacaktır.
  • İnce ince ayırdığınız saçlarınızın her bir tutamına ister çok sert olmayan jöle, isterseniz de biraz köpük sürerek bir kurşun kalem yardımıyla iyice doladıktan sonra saç kurutma makinası yardımıyla iyice kurutmanız gerekmektedir. Saçlarınız kuruduktan sonra kalemleri çekip alarak kıvırcık saçlarınızın keyfini sürmeniz mümkündür.
  • Gece yatmadan önce bütün saçlarınızı ince demetler halinde sıkı sıkı ördükten sonra. Sabah uyandığınızda saçlarınızı narince çözüp ellerinizle hafif kabartın. Dalgalı-kıvırcık karışımı saçlarınızı kullanabilirsiniz.
  • Son olarak iki parmağınızın kalınlığında olacak şekilde kıvırarak katladığınız gazete kağıtlarını. Saçlarınızı yine tutamlara ayırarak bu gazete kağıtlarıyla sardığınız saçları. Bir kaç saat kafanızda bekletip daha sonra açarak kıvırcık saçlara kavuşmanız mümkün olmaktadır. Aynı yönteme benzer şekilde birbirinden ayırdığınız saçları. Kendi etraflarında dolayarak kafanızın üzerinde minik şekilde topuzlar haline getirip geceden tutturmanız. Sabah uyandığınızda tokaları yavaşça çıkartarak kıvırcık saçlara kavuştuğunuzu görmeniz mümkündür.

Leave A Reply