Kıymalı Ispanak Nasıl Yapılır? Kıymalı Ispanak Tarifi ve Malzemeleri

0
Advertisement

Kıymalı ıspanak yemeği nasıl yapılır? Lezzetli, doyurucu ve sağlıklı bir yemek olan ve özellikle yoğurt ile giden kıymalı ıspanak yemeği tarifi.

Ispanak

Ispanak

Kıymalı ıspanak tarifi

Malzemeler
 • 2 demet miktarında ıspanak
 • Doğranmış şekilde olan 2 ya da 3 diş sarımsak
 • Rendelenmiş şekilde olan 1 adet havuç
 • 2 yemek kaşığı miktarında margarin
 • 4 yemek kaşığı miktarında sirke (ıspanakları suda bekletme amaçlı)
 • 1 tatlı kaşığı miktarında tuz
 • Yaklaşık 1 avuca tekabül edebilecek miktarda bulgur (kalın bulgurlardan olmalı)
 • Küp küp doğranmış şekilde 1 adet kuru soğan
 • Yaklaşık 300 gram (1,5 avuç miktarında) çekilmiş dana kıyma
 • Yaklaşık 1 avuç miktarında pirinç
 • 1 çay kaşığı miktarında karabiber
 • 1 yemek kaşığı miktarında domates salçası
Kıymalı Ispanak Yemeği

Kıymalı Ispanak Yemeği

Hazırlanışı

Öncelikle elimizdeki ıspanakların köklerini güzelce kesip ardından ıspanak demetindeki çürük ve yenemeyecek şekildeki yaprakları ayıklıyoruz.

İçine su doldurduğumuz bir kaba ayıkladığımız ıspanakları koyup, kabın içinden çıkarmayacak şekilde bu ıspanakları bir kaç kez suyun içerisinde batırıp çıkaralım. 5 dakika suyun içinde beklettiğimiz bu malzemeyi daha sonra çıkartıp pis sudan arındıralım.

Kabın içerisindeki pis suyu döküp tekrardan su doldurarak ıspanakları tekrar tekrar bu suya batırıp çıkaralım. Bu sefer 10 dakika suda beklettiğimiz ıspanakları çıkartıp pis suyu yine dökelim.

Üçüncü ve son kez hazırlayacağımız suya, ıspanakları iyice temizlemek için 3 ya da 4 yemek kaşığı miktarında sirke de koyalım. 10 dakika sirkeli suda beklettiğimiz ıspanakları yine sudan çıkarıp kenarda bekletiyoruz.

Mutfak musluğunun altına bir süzgeç koyarak ıspanakları bu süzgecin üzerinde hem yaprak yaprak yıkayarak hem de ister elinizde ister bıçak yardımıyla küçük küçük doğrayarak süzgecin içinde toplayabilirsiniz.

Advertisement

Doğranan ıspanakları süzgeçte bekletirken yemeği pişireceğiniz tencerenin içerisine elinizdeki sarımsakları ve soğanları da küçük küçük doğrayarak yağı ekleyip pişirmeye başlayın. Yağ biraz kızıştıktan sonra içerisine önceden hazırlamış olduğunuz salçayı da komple ilave edin. Malzemeleri birbirine karıştırırken son olarak da karabiberiniz ve tuzunuzla birlikte karıştırdığınız kıymanızı tencereye ekleyebilirsiniz.

Bu işlemden sonra ıspanakları, pirinci, bulguru ve havucu da tencereye ekleyerek kapağını kapayın. Malzemeleri karıştırmaya ihtiyacınız yok çünkü her bir malzeme suyunu salacağı için tencereye yapışma durumu olmayacaktır.

Yemeğin olma durumunu ara ara kapağı kaldırıp kontrol ederken, eğer yemeğin biraz daha suya ihtiyacı olup olmadığına göz kararı karar verip eğer ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız 1 su bardağı ya da 1,5 su bardağı miktarında suyu tencerenin üzerinde gezdirerek yemeğe ilave edebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, yemeğin susuz kalacağını düşünüp sürekli su eklemektir. Bu durum yapıldığı takdirde yemek iyice sulu olacak ve tadının bozulmasına sebep olunacaktır. Bu yüzden yemeğin içerisindeki malzemelerin de çok kuruyacak malzemeler olmadığını göz önünde bulundurarak çok fazla su eklememeye özen gösterilmelidir.
Ispanak, yapı olarak çok çabuk pişip hazır hale gelen bir yiyecek olduğundan yemeğiniz çok geçmeden pişmiş olacaktır. Bunu en kolay yemeğin içerisindeki bulgurların ve pirinçlerin şişmesinden de anlayabilirsiniz.


Leave A Reply