Kıymık Nasıl Çıkarılır?

0

Kıymık nedir? Kıymık batması belirtileri nelerdir? Çocuklarda kıymık nasıl çıkarılır, ne kadar önemlidir, hakkında bilgi.

kiymikKıymık Batması

Advertisement

Kıymık, deriye veya ete saplanıp kalan küçük bir cisimdir. Bu cam, metal, tahta olabilir. Bunları evde çıkarmak genellikle mümkün olduğundan, doktora başvurmak pek gerekmez.

Ne kadar önemlidir?

Bir kıymık, nadiren önemli bir sağlık sorunu yaratır. Bununla birlikte derin bir yara meydana getiren ve fazla kanamaya neden olmayan kıymıklar, tetanos tehlikesini de beraberinde getirir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Advertisement

1. Mümkünse çocuğunuzdan, kıymığın ne gibi bir madde olduğunu öğrenin. Eğer cam parçası batmışsa, bunun daha fazla zarar vermesi mümkündür. Bu nedenle kendiniz çıkarmaya çalışmayın ve bir hastaneye veya doktora başvurun.

2. Eğer kıymık cam değilse ve ucu dışarıdaysa, bunu cımbız kullanarak çıkarın. Ama daha önce cımbızın ucunu, alevden geçirerek steril (mikropsuz) duruma getirin, soğutun ve daha sonra kıymığı çıkarın.

3. Eğer kıymık tamamen deri altındaysa, ucu sivri bir dikiş iğnesini alevden geçirerek veya birkaç dakika antiseptik bir sıvı içerisinde tutarak steril duruma getirin. Kıymığın battığı bölge üzerine bir buz parçası koyun ve bölgenin hafifçe uyuşmasını, sonrada iğneyle deri yüzeyini hafifçe parçalayarak kıymığın açığa çıkmasını sağlayın. Kıymığın ucu açığa çıktıktan sonra, yine steril duruma getirilmiş bir cımbızla tutup çıkarın.

4. Bölgeyi su ve sabunla yıkayın, üzerine antiseptik bir krem sürün. Çocuğunuz istemedikçe üzerine flaster yapıştırmayın.

5. Kıymığı çıkarırken herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız, bu girişimden vazgeçin ve doktora başvurun.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Eğer batan kıymık bir cam parçası ise, derinin adamakıllı altında kalmışsa, toprak veya gübreyle bulaşmışsa (tetanos tehlikesi) veya bunu kendi başınıza çıkaramıyorsanız doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer kıymık bir cam parçasıysa veya derindeyse, lokal anestezi altında onu çıkaracaktır.

• Yarada toprak veya gübre bulaşığı varsa, tetanos iğnesi yapabilir.


Leave A Reply