Kız Kulesi Hakkında Bilgi

19
Advertisement

İstanbul’un sembollerinden birisi olan Kız Kulesi nerededir? Kız Kulesi’nin tarihi, özellikleri ile ilgili olarak kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kız Kulesi

Kız Kulesi Hakkında Bilgi

KIZ KULESİ, İstanbul Boğazı’nın girişinde, Salacak İskelesi yakınlarında kıyıya 180 metre uzaklıkta, kayalıklar üzerine kurulmuş, günümüzde deniz feneri olarak kullanılan tarihsel değeri olan kuledir.

Bizans İmparatoru Manuel Komnenos (1143-1180) tarafından yaptırıldı. Boğazı düşmana karşı kapatmak için kullanılan zincirin bağlandığı yer olduğu sanılır. 1453’te İstanbul fethedildiğinde kule yıkık bir durumdaydı. Yerine gemilere gece yol göstermek için ahşap bir kule yaptırıldı. 1719’da bu kule de bir yangın sonucu yok olunca, günümüzdeki kuleyi Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa bu kez taştan yaptırdı. Üzerindeki yarım kubbe de o zaman konuldu.

1839’da bir süre karantina yeri olarak kullanıldı. 1857’de yönetimi Fenerler İdaresi’ne bırakıldı. 1944’te bir onarım geçirdi. Günümüzde Limanlar İdaresi tarafından yönetilir. 18 metre yüksekliğindeki kulenin yanında bulunan fener, 3 saniyede bir, 4 km. uzaklıktan görülebilen kırmızı bir ışık verir.

Advertisement

19 yorum

  1. RAPÇI EMINEM on

    Ödevimi çok iyi yaptım herkim hazırladıysa ellerine sağlık KIZ KULESINİ hepimiz seviyoruz

  2. İSMAİL AKTAŞ on

    GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM………………………… SAYENİZDE PROJE ÖDEVİM BİTTİ……………………………… ÇOK ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM………………………………

Leave A Reply