Kızamıkçık Hastalığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kızamıkçık hastalığı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Kızamıkçık nasıl bir hastalıktır?

KızamıkçıkÇocuklarda kızamıktan daha az görülen, döküntülü, bulaşıcı bir hastalıktır. Bazan salgın halinde görülür .

Kızamıkçığın mikrobu bir virüstür. Kızamık gibi bu hastalık da vücutta kırıklık, halsizlik, baş ağrısı ile başlar. Hastanın iştahı kalmaz, ateşi yükselir. Sonra, birdenbire, yüzden başlamak üzere, bütün vücutta ufak, kırmızı lekeler görülür. Ara sıra kaşıntı yapan bu lekeler birkaç gün sonra kaybolmaya yüz tutar.

Kızamıkta olduğu gibi bunda da aksırık, öksürük görülür; hastalık çocuktan çocuğa bunlarla bulaşır. Hafif bir burun ve boğaz nezlesi de olur.

Kızamıkçığı kızamıktan ayıran belirtiler şunlardır: Ateş yüksek değildir; hastalık pek ağır bir durum almaz; vücudun birçok yerinde, özellikle ensede lenfa boğumları şişer.

Kızamıkçık tehlikeli değildir. Başka hastalıklara pek yol açmaz, çabuk gelip geçer.

Advertisement

Tedavi. — Özel bir ilâcı yoktur. Sülfamitier, antibiyotikler fayda vermez. Yalnız, ağrı kesici, kırıklığı giderici ilâçlar, nezleye karşı burun damlaları, buğular, gargaralar kullanılabilir.

Ateşli zamanlarda hastayı yatakta istirahat ettirmeli, vücudunu temiz tutmalı, üşütme-meli, hafif olmakla beraber besleyici yiyecekler vermelidir. Kızamıkçıktan korunmak İçin hastayı sağlamlardan ayırmalı, çocukları yanına sokmamalıdır.

Kızamıkçığın Tehlikesi

Kızamıkçık, kendisi hafif bir hastalık olmakla beraber, gebe kadınlar için büyük bir tehlike yaratabilir.

Gebeliğin ilk aylarında kızamıkçığa tutulan bir kadında bu hastalığın virüsleri dölyatağındaki eteneden geçerek çocuğun vücuduna girer, onun hücrelerinde ürer, buralarda bozukluklara yol açar, yavru kusurlu, sakat doğar.

Bunun için, kadınlar gebelik sırasında, kızamıkçıktan korunmak için çok dikkatli davranmalıdırlar.

Advertisement


Leave A Reply