Kızıl Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Kızıl nasıl bir hastalıktır? Kızıl hastalığının belirtileri, tedavisi, korunma yöntemleri ve nedenleri ile ilgili bilgi.

kizil-hastaligiKızıl Hastalığı;Kış aylarında, bilhassa okul çocukları arasında görülen ve yüksek ateş yapan, tipik bir döküntüsü olan kızıl, hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bazen aileler bu hastalığı çocuklarına kondurmak istemedikleri için bunu bir alerjik hale bağlamak isterler. Hiç bir tedavi yapılmasa bile kızıl döküntüleri bir kaç hafta içinde sönerek kaybolur. Fakat bir müddet sonra böbrek bozuklukları ve vücudun muhtelif yerlerinde şişlikler meydana gelir. Bu da uzun süren bir pehrizi icap ettirir. Baştan bir takım tedbirler almak, oluşabilecek üzücü durumları ortadan kaldırması bakımından çok faydalıdır.

Kızılda yukarıda bahsettiğimiz alerjik hale benzeyen döküntü ile birlikte bir de anjin hali mevcuttur. Döküntüler bazen çok hafif bazen de bütün vücudu kıpkırmızı yapabilecek derecede fazla olur. Bulaşma ağız, burun yoluyla meydana gelir. Kızıl hastalığına tutulmuş kimsenin kullandığı eşyalara da hastalığın mikroplarının yayılması bakımından dikkat edilmelidir.

Kızılın kuluçka devri 3-5 gündür. Başlangıç devresi yoktur. Birden bire ani titreme, kusma ve karın ağrısı ile başlar. Bademcikler çok paslı ve dil kırmızıdır. Boyun altındaki bezler de aniden şişer. Ertesi gün başlayan döküntü bazen çok hafif olur. Bu gibi vak’alarda ailede bu hal çoğu zaman kızamıkla karıştırılmaktadır. Bu bakımdan annelerin çok dikkatli davranmaları, kızıl ile kızamık arasındaki farkları iyice bilmeleri gerekir. Kızılda çocuğun yatağa değen vücut kısımlarında döküntü daha fazladır. Hatta bütün deriyi yekpare olarak kaplayabilir. Deri hafif pürtüklü olur. Yüzde döküntüye hemen hemen hiç rastlanmaz. Ateş döküntü başladığı zaman çok yüksek olmakla beraber, sonradan ani olarak düşer. Dil soyulmaya başlar ve çilek manzarasını alır ve bir hafta sonra döküntülerin yerinde hafif bir pullanma başlar. Ağır geçen vak’alarda avuç ve taban derisi tamamen levha halinde kalkar. Pullanma 2 – 3 hafta müddetle devam eder.

Kızıllı çocuklarla bir müddet temasta bulunan kimselerde, 5-6 gün sonra bir boğaz ağrısı ve ateş baş gösterirse, bunun döküntü yapmadan geçirilen bir kızıl olabileceğini de akıldan çıkarmamalıdır.

Advertisement

Hastalığın, ağır seyreden birinci devresinden sonra ikinci hastalanma devresi gelebilir. Yine birden bire ateş yükselir. Boğaz ve bademcikler şişer. Mafsal ağrıları ve vücudun muhtelif yerlerinde şişlikler meydana gelir. Mafsallarda başlayan ağrılar, romatizma başlangıcı olabileceği için, bilhassa dikkatli bir tedaviye ihtiyaç gösterir. Kızıl tedavisinde yatak istirahati şarttır. Çocuk ateşli olduğu ve boğazı ağrıdığından dolayı, sert gıdalar almamalıdır. Eğer çocuğun idrarında kırmızılık mevcutsa, tuzsuz bir rejime tabi tutulur. Çay ve elma kompostosundan ibaret bir yemek verilir. Kızılın tedavisinde Penicilline mühim bir rol oynamaktadır. Hastanın çevresindekiler de portör olmamak için, çok dikkatli davranarak sık sık antiseptik gargaralara baş vurmalıdırlar.

Bu maddede yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.


Leave A Reply