Kızıl Ölümün Maskesi Özeti Karakterleri, Edgar Allan Poe Kısa Öyküsü

0

Edgar Allan Poe’nun hikayelerinden Kızıl Ölümün Maskesi’nin özeti, karakterleri ve konusu. Kızıl Ölümün Maskesi kitap özeti.

Kızıl Ölümün Maskesi

Kızıl Ölümün Maskesi

Korku türünün tipik bir örneği olan Edgar Allan Poe’nun bu öyküsü, diğer öykülerinden daha gerçekçi olaylara dayandığından okuyucuları her zamankinden daha fazla korkutabilir. Hikayede Kızıl Ölüm adı verilen bulaşıcı ve bir hastalık ve getirdiği korkudan bahsedilmektedir.

Hikayenin Özeti:

Hikaye, kızıl ölümün ülkeye musallat olan bir hastalık olduğunu açıklayarak başlıyor. İnsanlar keskin ağrılar ve baş dönmesi yaşamaya başlar; daha sonra gözeneklerinden, özellikle yüzlerinden kan akar ve bu semptomları yaşayanlar bir saat içinde ölür.

Kızıl Ölümün Maskesi

Prens Prospero, tebaasının yarısı ölmüş olmasına rağmen, tenha bir yerde binlerce zengin arkadaşını davet ederek bir maskeli balo vermeye karar verir. Dansçılar, müzisyenler kiralar ve eğlenceli bir akşam için bol miktarda erzak aldırtır. Bu maskeli balo için mekanı, pencerelerin camlarını boyamak da dahil olmak üzere her odayı farklı bir renkte dekore ettirir. Yedinci ve son oda ise siyah dekore edilmiştir; ancak pencereler kırmızıya boyanmıştır. O kadar korkunç bir parıltı saçıyordur ki, insanlar o odaya girmeye korkuyorlardır. O odada ayrıca, her saatin başında çok yüksek sesle çalan devasa bir siyah saat vardır ki, her çalışında müzisyenlerin müziği kesmelerini ve partidekilerin her çalışta hafif bir stres yaşamalarını sağlar. Bazı insanlar Prens’in zevklerini çılgınca bulurlar ancak arkadaşlarının çoğu, son odaya giremeyecek kadar korkuyor olsalar da, kutlamalardan çok keyif alırlar.

Maskeli Adamın Gelişi

Misafirler gece yarısını bildiren saatin on iki kez çalmasını dinlemek üzere ara verdiklerinde, daha önce görmedikleri maskeli bir adamı fark ederler. Bu adamın, yüzünde ve kıyafetlerinde kırmızı ölümden öldüğünü düşündürecek şekilde kan lekeleriyle kaplıdır ve soluk yüzlü bir ceset gibi giyinmiştir. Prens adamı görür ve dehşete düşer. Hemen onun maskesini çıkarmasını ister. Ülkesindeki bu kadar çok insanın ölümüne neden olan bu hastalıkla kimin alay ettiğini öğrenmek ister.

Kızıl Ölümün Maskesi

Mavi odadan, Prens’in sözleri yedi odaya da ulaşır ve herkes onu açıkça duyabiliyordur. Prens’in emirlerine rağmen, odalardan birbiri ardına geçmeye başlayan adama kimse ulaşamaz. Sonunda, Prens cesaretini toplar ve adam yedinci odaya ulaştığında bıçakla maskeli adama doğru koşar. Sonra Prens Prospero çığlığı duyulur, bıçağı düşürmüş ve yere düşmüştür. Bir grup insan maskeli adama misilleme yapmaya çalışır, ancak dünyevi bir formu yok gibi görünen bir figüre saldıramayacaklarını fark ederler. Kızıl ölümün, hiç kimseyi canlı bırakmayan davetsiz bir misafir olarak partilerine katıldığını fark edememiş olan parti misafirleri, hızla ölür.

Karakterler

Prens Prospero

Kendi partisinde ölen ilk kişi olan birçok tebaasını öldüren korkunç bir vebaya rağmen bir partiye ev sahipliği yapmaya karar veren zengin hükümdardır.

Kızıl Ölüm

Gece yarısı partiye giren ve oradaki herkesi öldüren maskeli adamdır.


Leave A Reply