Kızılay İle İlgili Yazı – Kızılay Kuruluşu Görevleri Amacı Nedir?

15
Advertisement

Kızılay nedir? Kızılay ile ilgili genel bilgiler veren Kızılay’ın görevleri, kuruluşu ve çalışma şartları hakkında bilgi veren yazı

Kızılay Yardım Çadırları

Kızılay İle İlgili Yazı

Kızılay, savaş, deprem, yangın, hastalık salgını, su baskını gibi felaket sıralarında zarar görenlere yardım eden bir hayır kurumudur. Felaket anları dışında da yoksullara daima yardım eder. Kızılay bugün çeşitli sağlık, yardım tesisleriyle yurttaşa büyük çapta hizmet etmektedir.

1861’de Cenevre’de uluslararası bir kongrede bütün dünyada, savaşta, barışta, halka yardımcı olacak derneklerin kurulması kararlaştırılmış, ayrıca bu konuda bir anlaşma imzalanmıştı. Cenevre konferansında Osmanlı hükümetini temsil eden bir kimse bulunmamış, devrin ihmalci idarecileri bu işle hiç ilgilenmemişlerdi. Yurdumuzda ancak 1877 yılı ağustos ayında, Sadrazam Hüsnü Paşa’nın yardımıyla, ilk Hilâli-ahmer Cemiyeti resmen kuruldu.

Kızılay

Advertisement

Cumhuriyet’in ilanından sonra Hilâl-i Ahmer Cemiyeti daha da geliştirildi, Ankara’da büyük bir merkez binası yaptırıldı. Ayrıca 1925’te istanbul’da Haseki Hastanesi’ne bağlı olarak Kızılay Hemşire Okulu açıldı. Atatürk 28 nisan 1935 tarihinde “Hilâl-i Ahmer” adını Kızılay olarak değiştirdi. Aynı yılın mayıs ayında da Kızılay’a bağlı olarak Türkiye Gençlik Kızılay Kurumu kuruldu.

Kızılay’ın çeşitli sağlık kurumlarından başka bir de kan programı vardır. Bu arada kurulan «kan bankaları» son yıllarda mükemmel işler bir hale gelmiştir. Her yıl düzenlenen Kızılay Haftası‘nda (29 ekim – 4 kasım) Kızılay’ın önemi, faydaları belirtilir, bu arada şimdiye kadar yapılan işler anlatılır.

Kızılay ülkemizin gurur duyduğu kurumlardan birisidir ve hemen hemen her kıtaya günümüzde yardım eli uzatmış bir kurumdur.

Advertisement

15 yorum

  1. İyiyim 83. Bu fiyata böyle bir şey var, ama bu kadar çok şey öğrendim, işten önemli paralar

Leave A Reply