Kıztaşı Nerededir? Kıztaşı Hakkında Bilgi

0

Kıztaşı nerededir? Kıztaşı ile ilgili genel bilgiler ve kıztaşı tarihi ile ilgili bilgilerin mevcut olduğu sayfamız.

Kıztaşıİstanbul’da, Fatih’te, bir dört yol ağzındaki meydanda kalıntısı bulunan tarihi sütundur. Eskiden, bir evin bahçesi içindeydi. 1908’dekî Çırçır yangınından sonra, meydanda kalmıştı. Sonradan etrafı parmaklıkla çevrildi, bir anıt olarak saklandı.

Advertisement

Kıztaşı’na Marcianus Sütunu da denir. Çünkü üstünde, Bizans İmparatoru Marcianus’un (450-457) heykeli vardı. Sütun, 10 m. yüksekliğinde, tek parça granitten yontulmuştur. Heykelin altında «kürsü» denen kaidede kabartma sahneler vardı. Bugün bile, bir cephesinde kanatlı iki peri şekli görülür. Granit sütunun yukarısındaki başlıkta da kanatlı bir peri kabartması vardı.

Marcianus Sütunu’na Kıztaşı denilmesi şundan dolayıdır: Bizans zamanında, İstanbul tepelerinden birinde bir Aphrodite heykeli vardı. İnanışa göre, önünden geçen kızlar günah işlemişlerse, Aphrodite bu sütunu hafifçe eğerek kızı işaret ederdi. İmparator İustianus’un baldızını da öylece işaret ettiği için İmparator kızın boynunu vurdurmuştu. Bundan dolayı o taşa «Kıztaşı» denilmişti. Kanunî devrinde Mimar Sinan, Süleymaniye’yî yaparken bu sütunu söktürerek taşını cami içinde kullanmıştı. Bunun üzerine, Bizans masalı, yer değiştirdi, Marcianus Sütunu’na «Kıztaşı» denilmeye başlandı.


Leave A Reply