Klaus Barbie Kimdir? 1983’e Kadar Kaçmayı Başarmış Nazi Lideri

0
Advertisement

Klaus Barbie kimdir? 1983 yılına kadar kaçmayı ve gizlenmeyi başarmış bir çok kişinin ölümünden sorumlu olan Nazi lideri hakkında bilgi.

Klaus Barbie

Klaus Barbie Kimdir? 1983’e Kadar Kaçmayı Başarmış Nazi Lideri

Klaus Barbie, lakabı Lyon Kasabı, Fransızca’da BOUCHER DE LYON (d. 25 Ekim 1913, Bad Godesberg, Bonn yakınları – ö. 25 Eylül 1991, Lyon, Fransa), 1942-44 arasında Lyon’da Gestapo şefliği yapan ve 4 bin kişinin ölümünden ve 7.500 kişinin sürgün edilmesinden sorumlu tutulan Nazi önderi.

Hitler Gençliği’nin üyesi olan Klaus Barbie, 1935’te SS’in seçkin bir kolu olan SD’ye (Sicherheitsdienst: “Güvenlik Servisi”) katıldı. Almanya’nın II. Dünya Savaşı’nda Batı Avrupa’yı istila etmesinden sonra, bir süre Hollanda’da çalıştı. 1942’de Lyon’daki Gestapo IV. Şubesi’nin başına getirildi. (Birbiriyle yakın ilişki içinde olan SD ve Gestapo, sık sık personel aktarması yapardı.) Klaus Barbie bu görevde özellikle partizanlara karşı etkin bir savaş açarak binlerce tutuklunun işkenceden geçirilmesine ve kurşuna dizilmesine önayak oldu. Sorguladığı tutuklulara doğrudan kendisi işkence yaptı. Sonradan Auschwitz Kampı’na gönderilen 3-13 yaşları arasındaki 41 Yahudi öksüzün tutuklanması ve Direniş Hareketi önderi Jean Moulin’in öldürülmesi emirlerini vermek gibi suçlamaların da hedefi oldu.

Savaştan sonra ABD yetkililerince yakalanan Barbie, kısa bir süre Sovyetler’e karşı istihbarat çalışmalarında görevlendirildi ve ardından ailesi ile birlikte gizlice Almanya dışına çıkartılarak Güney Amerika’ya gönderildi. (ABD yönetimi daha sonra bu konuda Fransa’dan resmen özür diledi.) Barbie’nin 1971’de Klaus Altmann takma adıyla Peru’da yaşadığı anlaşıldı. Yasadışı mali işlemlerde bulunmakla suçlanınca Bolivya’ya yerleşti. Uzun görüşmelerden sonra, Bolivya hükümetince Şubat 1983’te yargılanmak üzere Fransa’ya iade edildi, ifade verdikten sonra mahkeme önüne çıkmayı reddeden Barbie, kendisine yöneltilen bütün suçlardan hüküm giydi ve ömür boyu hapse mahkûm edildi. Cezasını çektiği sırada öldü.

Advertisement

Leave A Reply