Klonidin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Klonidin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Klonidin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Klonidin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Klonidin

Klonidin

Klonidin nedir?

Klonidin, kanınızdaki bazı kimyasalların seviyelerini azaltarak kan basıncını düşürür. Bu, kan damarlarınızın gevşemesini ve kalbinizin daha yavaş ve daha kolay atmasını sağlar.

Catapres markası klonidin, hipertansiyonu (yüksek tansiyon) tedavi etmek için kullanılır. Kapvay markası dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) tedavi etmek için kullanılır.

Klonidin bazen diğer ilaçlarla birlikte verilir.

Advertisement

Önemli bilgi

Klonidin almadan önce, doktorunuza kalp hastalığı veya ciddi koroner arter hastalığı, kalp ritmi bozukluğu, yavaş kalp atışı, düşük tansiyon, kalp krizi veya inme öyküsü, böbrek hastalığı varsa veya hiç alerjiniz varsa söyleyin.

Bu ilacı almadan önce

Klonidine alerjiniz varsa bu ilacı almamalısınız.

Klonidinin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumları doktorunuza söyleyin:

Advertisement
 • kalp hastalığı veya ciddi koroner arter hastalığı;
 • kalp ritmi bozukluğu, yavaş kalp atışı;
 • düşük tansiyon veya bayılma büyüsü öyküsü;
 • kalp krizi veya inme öyküsü;
 • feokromositoma (adrenal bezin tümörü);
 • böbrek hastalığı; veya
 • Eğer bir Catapres TTS cilt yamasına alerjik reaksiyon gösterdiyseniz.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın etkilerine daha duyarlı olabilir.

Bu ilacın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya klonidin alırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Klonidin anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebeğe zarar verebilir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza söyleyin.

18 yaşından küçükler tarafından kullanılması onaylanmamıştır. Kapvay’ı 6 yaşından küçük bir çocuğa vermeyin.

Advertisement

Klonidin nasıl almalıyım?

Klonidin tam olarak sizin için reçete edildiği gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için zaman zaman dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Klonidin genellikle sabahları ve yatmadan önce alınır. Her bir dozlama zamanında bu ilacın farklı dozlarını alırsanız, yatmadan önce daha büyük dozu almak en iyisi olabilir.

Klonidin, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alınabilir.

Aynı anda iki tür klonidin kullanmayın.

Advertisement

Uzun süreli salınan bir tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Bütün yutun. Tableti yutmada sorun yaşıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerraha önceden klonidin kullandığınızı söyleyin. İlacı kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Aniden klonidin kullanmayı bırakmayın, hoş olmayan yoksunluk semptomlarınız olabilir. Doktorunuza bu ilacı kullanmayı nasıl güvenle bırakacağınızı sorun.

Kusma hastalığınız varsa doktorunuzu arayın. Uzun süreli hastalık, vücudunuzun bu ilacı emmesini zorlaştırabilir ve bu da yoksunluk semptomlarına yol açabilir. Bu özellikle klonidin alan bir çocuk için önemlidir.

Advertisement

Yüksek tansiyon nedeniyle tedavi görüyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam edin. Yüksek tansiyonun genellikle hiçbir semptomu yoktur. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın.

Klonidin alırken nelerden kaçınmalısınız?

Alkol kullanmaktan kaçının. Klonidinin bazı yan etkilerini artırabilir.

Klonidin, düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Bu ilacın sizi nasıl etkileyeceğini öğreninceye kadar araç kullanmaktan veya makine kullanmaktan kaçının. Baş dönmesi veya şiddetli uyku hali düşmelere veya diğer kazalara neden olabilir.

Advertisement

Klonidin yan etkileri

Klonidine alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdakiler varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı;
 • çok yavaş bir kalp atış hızı;
 • şiddetli baş ağrısı, boynunuzda veya kulaklarınızda vurma, bulanık görme;
 • kaygı, karışıklık; veya

Ciddi yan etkiler yaşlı erişkinlerde daha olası olabilir.

Sık görülen klonidin yan etkileri şunları içerebilir:

Advertisement
 • uyuşukluk, baş dönmesi;
 • yorgun veya sinirli hissetmek;
 • ağız kuruluğu, iştahsızlık;
 • kabızlık;
 • göz kuruluğu, kontakt lens rahatsızlığı; veya
 • uyku sorunları (uykusuzluk), kabuslar.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar klonidini etkiler?

Bu ilacı sizi uykulu yapan diğer ilaçlarla birlikte almak bu etkiyi kötüleştirebilir. Uyku hapı, narkotik ağrı kesici ilaç, kas gevşetici veya anksiyete, depresyon veya nöbet ilacı ile klonidin almadan önce doktorunuza danışın.

Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız herhangi bir şey hakkında özellikle şunları söyleyin:

diğer kalp veya tansiyon ilaçları;

Advertisement
 • bir antidepresan; veya
 • klonidin içeren başka herhangi bir ilaç.

Bu, tam liste değildir. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere klonidin ile etkileşime girebilir. Olası etkileşimlerin tümü bu ilaç kılavuzunda listelenmemiştir.


Leave A Reply