Klorpropamid İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Klorpropamid ne için kullanılır, ne işe yarar? Klorpropamid İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Klorpropamid İlaç neyi tedavi eder?

Klorpropamid

Klorpropamid

Kullanımları

Klorpropamid, tip 2 diyabetli kişilerde yüksek kan şekerini kontrol altına almak için uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte kullanılır. Diğer diyabet ilaçlarıyla da kullanılabilir. Yüksek kan şekerini kontrol etmek, böbrek hasarını, körlüğü, sinir sorunlarını, uzuv kaybını ve cinsel işlev sorunlarını önlemeye yardımcı olur. Diyabetin uygun şekilde kontrol edilmesi, kalp krizi veya felç riskinizi de azaltabilir. Klorpropamid, sülfonilüreler olarak bilinen ilaç sınıfına aittir. Vücudunuzun doğal insülininin salınmasına neden olarak kan şekerini düşürür.

Klorpropamid nasıl kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde, genellikle günde bir kez kahvaltıyla birlikte ağızdan alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilaç mide rahatsızlığına neden oluyorsa, günlük dozunuzu günde birkaç kez alınacak daha küçük dozlara bölmenin yardımcı olup olmayacağını doktorunuzla görüşün. Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin.

Yan etki riskinizi azaltmak için, doktorunuz sizi bu ilacı düşük dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin (kan şekeriniz çok yüksek veya çok düşük).

Yan etkiler

Bulantı, iştahsızlık, ishal, kusma ve kilo alma olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun bu ilacı size faydasının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin: cilt değişiklikleri (koyulaşma, kalınlaşma gibi), olağandışı yorgunluk, hızlı kalp atışı, kolay morarma / kanama, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, ani kilo alımı, şişlik eller / ayaklar, kas güçsüzlüğü / spazm, ağrılı bağırsak hareketleri, kanlı / siyah dışkı, sararmış gözler / cilt, kalıcı bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı, koyu renkli idrar, enfeksiyon belirtileri (ateş, inatçı boğaz ağrısı gibi), nöbetler.

Bu ilaç düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olabilir. Bu, yiyeceklerden yeterince kalori tüketmezseniz veya alışılmadık derecede ağır egzersiz yaparsanız meydana gelebilir. Düşük kan şekeri belirtileri arasında ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya ellerde / ayaklarda karıncalanma yer alır. Düşük kan şekerini tedavi etmek için glikoz tabletleri veya jeli taşımak iyi bir alışkanlıktır. Bu güvenilir glikoz formlarına sahip değilseniz, sofra şekeri, bal veya şeker gibi hızlı bir şeker kaynağı yiyerek veya meyve suyu veya diyet dışı soda içerek kan şekerinizi hızla yükseltin. Hemen doktorunuza bu ürünün reaksiyonu ve kullanımı hakkında bilgi verin. Düşük kan şekerini önlemeye yardımcı olmak için, düzenli aralıklarla yemek yiyin ve öğün atlamayın. Bir öğünü kaçırırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) semptomları arasında susuzluk, idrara çıkma artışı, kafa karışıklığı, uyuşukluk, kızarma, hızlı nefes alma ve meyvemsi nefes kokusu bulunur. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza söyleyin. Dozunuzun artırılması gerekebilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Klorpropamid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid sorunları, zayıf beslenme, düzensiz yeme alışkanlıkları, belirli hormonal durumlar (adrenal / hipofiz yetmezliği, uygunsuz antidiüretik hormon salgılanması sendromu, elektrolit dengesizliği (düşük sodyum kan seviyesi)) varsa söyleyin.

Aşırı düşük veya yüksek kan şekeri nedeniyle bulanık görme, baş dönmesi veya uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu tür faaliyetleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğinizden emin olana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir aktivite yapmayın.

Bu ilacı alırken alkolü sınırlayın çünkü düşük kan şekeri geliştirme riskinizi artırabilir. Ayrıca alkol, klorpropamid ile etkileşime girebilir ve yüzde kızarma, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi veya mide ağrısı gibi semptomlarla ciddi bir reaksiyona (disülfiram benzeri reaksiyon) neden olabilir. Güvenli alkol kullanımı konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Vücudunuz stres altındayken (örneğin ateş, enfeksiyon, yaralanma veya ameliyat nedeniyle) kan şekerinizi kontrol etmek daha zor olabilir. Doktorunuza danışın çünkü bu, tedavi planınızda, ilaçlarınızda veya kan şekeri testinizde değişiklik gerektirebilir.

Bu ilaç sizi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışığından kaçının. Dışarıda güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı alırsanız veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa derhal doktorunuza söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle düşük kan şekeri ve sıvı / elektrolit dengesizliğine karşı daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Hamilelik şeker hastalığına neden olabilir veya durumu kötüleştirebilir. Hamileyken kan şekerinizi yönetmek için doktorunuzla bir plan tartışın. Doktorunuz hamileliğiniz sırasında diyabet tedavinizi değiştirebilir (diyet ve insülin dahil ilaçlar gibi).

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emzirilen bebek üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Birçok ilaç kan şekerinizi etkileyebilir ve kontrol edilmesini zorlaştırır. Herhangi bir ilacı başlatmadan, durdurmadan veya değiştirmeden önce, ilacın kan şekerinizi nasıl etkileyebileceği konusunda doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Yüksek veya düşük kan şekeri belirtileriniz varsa derhal doktorunuza söyleyin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Beta bloker ilaçlar (metoprolol, propranolol, timolol gibi glokom göz damlaları dahil) kan şekeriniz çok düştüğünde (hipoglisemi) genellikle hissedeceğiniz hızlı kalp atışını önleyebilir. Baş dönmesi, açlık veya terleme gibi diğer düşük kan şekeri semptomları bu ilaçlardan etkilenmez.

Kan şekerinizi etkileyebilecek maddeler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızın (öksürük ve soğuk ürünler gibi) üzerindeki etiketleri kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.


Leave A Reply