Kocaeli Yarımadası Hakkında Bilgi

0

Kocaeli yarımadası nerededir? Kocaeli yarımadası coğrafi konumu, özellikleri, yüzey şekilleri, iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi.

Kocaeli YarımadasıKocaeli Yarımadası; Marmara Bölgesi’nin Kocaeli Bölümü’nde yarımada. İstanbul Boğazı’ndan Sakarya Irmağı’na kadar uzanan yarımada; kuzeyden Karadeniz, güneyden Marmara Denizi ve İzmit Körfezi ile çevrilidir.

Advertisement

Yanmada üzerinde İstanbul İli’nin doğu kesimi, Kocaeli, Sakarya illerinin bir bölümü yer alır. Özellikle, güney kıyıları yoğun bir yerleşim ve endüstri bölgesi olarak gelişmiştir. İstanbul Boğazı’nda Sakarya Irmağı’na kadar yaklaşık 125 km uzunluğunda; Karadeniz ile İzmit Körfezi arasında 60 km genişliğindedir. Yarımada, ortalama yükseltisi 200-300 m arasında değişen, oldukça aşınıma uğramış yontukdüz (peneplen) görünümündedir. Başlıca yükseltiler; güney kıyıları boyunca batı-doğu yönünde sıralanır. Büyük Çamlıca Tepesi (262 m), Göktepe (304 m), Kayışdağı (438 m), Alemdağ (442 m.), Karatepe (527 m), Aydosdağ (645 m), Karakayalıtepe (647 m). Yarımada, iklim ve bitki örtüsü açısından, Karadeniz ve Akdeniz özelliklerini bir arada yansıtır. Körfez’e koşut uzanan yükseltilerin güney yamaçlarında da Akdeniz çalı türleri (maki), meşe ağaçlarının çoğunlukta olduğu kurakçıl ormanlar, kuzeye bakan yamaçlardan Karadeniz kıyılarına kadar nemli ormanlar uzanır. Karadeniz kıyı kesimi kayın, meşe, gürgen, kestane, ıhlamur, zengin ormanaltı bitki topluluklarıyla kaplıdır.


Leave A Reply