Koçarlı Nerededir?

0

Koçarlı nerededir? Koçarlı hangi ilimize bağlıdır? Koçarlı ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

kocarliKoçarlı; Aydın İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Çakırbeyli), 45 köyü vardır. İlin batısında; batıdan Söke, güneyden Karpuzlu, kuzeyden İncirliova, doğudan Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçenin batı kesiminin büyük bölümü, Büyük Menderes Ovası’nda uzanır. İlçe merkezinin kuzeyinde Koçarlı Ovası yer alır. Güneyde Beşparmak Dağları’nın kuzey etekleri yükselir (900-1.000 m), Beşparmak Dağlarından doğan dereler, ilçe topraklarım sulayarak Büyük Menderes Irmağı’na katılır. Bu ırmakların en önemlisi Koçarlı Deresi’ dir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 17-18°C, yağış tutarı 700-750 mm’dir. Egemen doğal bitki örtüsü Akdeniz çalı türleri (maki), dağların özellikle güneye bakan yamaçları ve eteklerinde yaygındır.

Beşparmak Dağları üzerinde kızılçam ormanları, karışık meşe ormanları göze çarpar. Batıya doğru fıstık çamı ormanlarının oranı artar. Tarım etkinlikleri, Büyük Menderes Vadisi’nde yoğunlaşmıştır. Buğday, mısır, arpa, pamuk, ayçiçeği, susam, yerfıstığı, incir, zeytin, başlıca tarım ürünleridir. Dağlarda kılkeçisi, koyun yetiştirilir, ovada besi hayvancılığı yapılır. Küçük el sanatlarının yanı sıra, pamuk, çırçır atölyeleri, zeytinyağı yapım evleri vardır.

Subice Dağı’nın kuzey yamaçında, deniz düzeyinden 78 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 25 km uzaklıktadır. İlçe merkezi, Aydın-İzmir, Aydın-Muğla Karayolları ile ve Aydın-İzmir Demiryolu ile bağlantılıdır. Eski bir yerleşim merkezi olan ilçe, adını, Koçarlı boyundan alır.

Advertisement


Leave A Reply