Koku ve tat alma arasında nasıl bir ilişki vardır? Deneyle Öğrenelim

0
Advertisement

Koku ve tat alma arasındaki ilişki nedir? Bu ilişkinin bir deney ile açıklanması. Koku ve tat arasındaki ilişki konusu, bu konudaki araştırmalar.

Koku ve tat alma arasında nasıl bir ilişki vardır?

Nezle olduğumuzda kokuları ve yiyeceklerin tadını algılayamayız. Koku alma ve tat alma arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için aşağıdaki deneyi inceleyelim.

Deneyin Amacı :
  • Koku alma ve tat alma organlarımız arasında bağlantı olup olmadığını araştırmak.
Deneyin Yapılışı:
  1. 1. adım:
    Üç farklı kabın içerisine yan tarafta gösterildiği gibi kokuları belirgin olan baharatlar koyunuz.(Tarçın, kimyon veya nane gibi)
  2. 2. adım:
    Bir arkadaşınızın gözlerini kapatıp sırasıyla kaplarda bulunan baharatları koklatınız ve tadına baktırıp arkadaşınızın bu kokuları tanıdığından emin olunuz.
  3. 3. adım:
    Arkadaşınızın bu sefer gözleriyle birlikte burnunu da kapatınız kavanozların içerisindeki baharatlardan yedirip tadı tanımasını isteyiniz.

Deneyin Değerlendirilmesi:

Deneyden de gözlemlediğimiz gibi arkadaşınız deneyin 2. aşamasında tüm baharatları tanımasına rağmen, 3. aşamasında baharatları tanıma oranı azalmıştır. Bu durumun sebebi; koku alamadığımız zamanlarda tat alamamamızdan kaynaklanmaktadır.

Deneyin Sonucu :

Koku alma ve tat alma organlarımız birbiriyle uyumlu olarak çalışırlar. Nezle olduğumuz zamanlarda; burnumuz tıkalı olduğu için besinlerin kokularını alamayız. Kokularını alamadığımızdan dolayıda tatlarını alamayız.

Advertisement

Leave A Reply