Kola Ogunmola Kimdir?

0
Advertisement

Kola Ogunmola kimdir ve ne yapmıştır? Kola Ogunmola hayatı, biyografisi, eserleri ve yazdığı oyunlar hakkında bilgi.

Kola Ogunmola

Kola Ogunmola; asıl adı Elijah Kolawole Ogunmola (d. 11 Kasım 1925, Okemesi, Nijerya – ö. 1973), Nijeryalı oyuncu, mim sanatçısı, yönetmen ve oyun yazarıdır. Kurduğu gezici tiyatro topluluğu aracılığıyla Yoruba halk operasını geliştirerek sağlam temellere dayanan bir tiyatro türü haline getirmiştir.

Arkadaşı Nijeryalı oyun yazan Hubert Ogunde’nin yapıtlarının tipik özelliği olan sıradan komiklikleri kullanmayıp daha sağlam yapılı oyunlar yazarak onun tekniklerini geliştirdi. Oyunları genellikle, insanların zayıflıklarını ve budalalıklarını alaya alan ince toplumsal yergilerdi. Ogunde gibi Ogunmola da oyunlarında Kitabı Mukaddes’ten alınmış temalara yer veriyor ve Yoruba folklorundan yararlanıyor, ama bu konuları daha dinsel ve ahlakçı bir bağlamda işliyordu. Yapıtlarına tipik bir örnek, ikinci kansının hırslarını tatmin etmeye çalışan çok eşli bir kocanın çektiklerini anlatan Ife Owo’ydu.

İlk kez 1950 dolayında sahnelenen bu oyun Love of Money (yay. 1965; Para Aşkı) adıyla İngilizceye çevrildi ve geniş izleyici kitlelerine ulaştı. Ama Ogunmola asıl ününü romancı Amos Tutuola’dan uyarladığı ve Yoruba dilinde sahnelediği Omuti Apa Kini (1963) adlı oyunuyla kazandı. Uyarlamayı başarısız bulanlar olduysa da, oyun olağanüstü bir ilgi gördü. Müzik ve dansı kullanımında belli bir incelik taşıyan Conscience (Vicdan) Ogunmola’ nın bir başka ahlakçı toplumsal yergisiydi. Ogunmola 1970’te felç geçirerek bir süre hastanede yattı. Mayıs 1972’de sahneye döndüyse de tam olarak iyileşemedi ve ertesi yıl öldü.

Advertisement

Leave A Reply