Kolay Katmer Tarifi

0

Kolay katmer yapılışı hakkında bilgi. Kolay Katmer malzemeleri ve tarifinin yer aldığı sayfamız.

Kolay Katmer Tarifi

Kolay Katmer Malzemeleri:
4 adet hazır baklava yufkası
4 çorba kaşığı kaymak
Yarım su bardağı tereyağı
4 çorba kaşığı şeker
Yarım su bardağı çekilmiş antep fıstığı
Kolay Katmer Tarifi
Kolay Katmer Yapılışı:

Advertisement

Marketlerde satılan hazır baklava yufkalarından bir paket almanız gerekiyor. Evde de eğer bol vaktiniz ve el beceriniz var ise baklava hamurundan belki baklava yufkası hazırlayabilirsiniz ancak marketlerde hazır satılanlar bizce yeterli… Katmeri yapmaya başlamadan önce fırınınızı 250 dereceye ayarlamayı ihmal etmeyin.

Baklava yufkalarından bir tanesini temiz masa üzerinde iyicene yayın. Daha sonra bu yufkanın bir katını ayırın. İlk kat üzerine bir fırça yardımı ile tereyağını sürün ve akabinde ikinci katı da üzerine alıp o katıda tereyağlayın.Daha sonra bir çorba kaşığı kadar kaymağı alın ve yufkanın üzerine yayın. Kaymağın üzerine birer çorba kaşığı antep fıstığı ve toz şeker serpiştirin.

Malzemeleri yufkaların tam ortasına komayı ihmal etmeyinizi. Çünkü ikinci aşamada katmer malzemeleri tam ortada kalacak şekilde uç kısımları katlayıp kapatın. Her uç kısmı kapattığınızda bol miktarda tereyağ sürmeyi ihmal etmeyiniz. Son kenar kapatıldıktan sonra hafifçe bastırıp üzerine tekrar tereyağı sürün.

Daha sonra yufkayı ters çevirin. Bu şekilde önünüzde hiçbir katlama alanı olmayan yufka gelmiş olacak. Bu kısmı yine tereyağı ile yağlayın ve fırın tepsisine yerleştirin.

Advertisement

Elimizde kalan diğer 3 adet baklava yufkasını da aynı şekilde hazırlayın ve fırına verin. Önceden 250 dereceye kadar ısıtılmış fırınımızda sekiz dakika kadar pişirin. Katmerlerin üstü kızaracak ve kabaracaktır. Katmerleri fırından aldıktan sonra tekrar üzerlerine antep fıstığı serpiştirin ve servis yapın.

Afiyet olsun


Leave A Reply