Kolesterol Hakkında Kısa Bilgi

0

Kolesterol nedir, nerede bulunur, ne işe yarar? Kolesterol özellikleri nelerdir, kolesterol hakkında kısa bilgi.

KOLESTEROL

Kolesterol vücudumuzdaki bütün hücrelerde bulunan bir moleküldür. Bazı önemli işlevler için vücudun bir miktar kolesterole ihtiyacı vardır. Ancak gerekli olan miktarın üzerindeki yüksek kolesterol değerleri sağlığımız için, özellikle de kalp sağlığımız için zararlı olabilir.

Advertisement
kolestrol

Kaynak: commons.wikimedia.org

Çünkü kolesterol, zamanla dokulara besin ve oksijen taşıyan damarların iç çeperine birikebilir. Bu durum damar sertliği veya tıkanıklığı olarak nitelendirilir. Bu tür kişilerde; kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

20 yaş üzerindekilerin kan kolesterol düzeyleri aşağıdaki gibi değerlendirilir:

200 mg/dl (NORMAL)

200-239 mg/dl (YÜKSEK SINIRDA)

Advertisement

240 mg/dl (YÜKSEK

Gereğinden fazla yağ tüketiminden kaçınılmalı, yiyeceklerimizde bitkisel besinlere yer verilmelidir. Özellikle kolesterolü yüksek besinlerden uzak durmalıyız. En çok kolesterol bulunan besinler azdan çoğa doğru; beyin, tavuk derisi, böbrek, karaciğer, tereyağı, yağlı peynir ve kalptir. Yumurta akı, margarin ve bitkisel yağlarda kolesterol bulunmaz.

Vücudumuzda gerekli olan kolesterol üretilmektedir. Bu nedenle besinlerimizle kolesterol almaya gerek yoktur. Beslenmemizde doymuş yağ yerine sıvı yağları, kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir.

Özellikle kızartmalardan kaçınılmalıdır. Besinlerimizin yağ ve kalori içeriklerine dikkat edilmelidir; yağı azaltılmış peynir ve süt tercih edilmelidir.

Düzenli egzersiz yaparak kolesterol değerlerimizin yükselmesinin önüne geçebiliriz (40-45 dk. yürüyüş, bisiklete binmek, koşu, yüzme vb.).egzersiz kötü kolesterolü (LDL – kolesterol) düşürür.

Advertisement


Leave A Reply