Kolluk Kuvvetleri İle Hak Arama Nedir?

0

Kolluk kuvvetleri nelerdir? Kolluk kuvvetleri yardımı ile nasıl hak aranır, kolluk kuvvetleri ile hak arama hakkında bilgi.

Advertisement

KOLLUK KUVVETLERİ İLE HAK ARAMA

Güvenlik, insanlık tarihi kadar eski ve insan haklarının en temel olanlarındandır. Devlet içinde kamunun düzen ve güvenliğini kolluk kuvvetleri sağlar. Adli kolluk hizmetleri de polis, jandarma ve sahil güvenlik tarafından yerine getirilmektedir. Kolluk teşkilatları, mülki idare amirlerinin emri altındadır ve önleyici kolluk görevlerinin yerine getirilmesinden mülki idare amirlerine karşı sorumludurlar. Güvenlik sağlamaya ve temelde suç işlenmesini önlemeye yönelik sınırlamaların bütünü kolluk tedbirleri olarak adlandırılır.

*Polis, belediye sınırlarında kolluk hizmetlerini yerine getirir.
*Jandarma, belediye sınırları dışında ve henüz polis teşkilatı kurulmayan yerlerde kolluk hizmetidir.
*Sahil Güvenlik, deniz, liman ve karasularımız içerisinde görevli ve yetkili olan kolluk kuvvetidir.
Yukarıdakilerin yanında Gümrük Muhafaza, Orman Muhafaza, Geçici Köy Korucuları ve Belediye Zabıtaları da kolluk kuvvetleri arasında sayılmaktadır. Ancak polis, jandarma ve sahil güvenlik en çok bilinen kolluk kuvvetleridir.

Ev sahibine yakalanan hırsız polisten imdat istedi

Sakarya’da Mithatpaşa Mahallesi’ndeki bir eve hırsızlık amacıyla giren kişi ev sahibi tarafından fark edildi. Kendisini odaya kilitleyen hırsız cep telefonuyla 155 polis imdatı arayarak yardım istedi. Hırsızın “Hırsızlık yapmak için bir eve girdim. Ev sahibine yakalandım, kendimi odaya kilitledim, beni kurtarın.” dediği öğrenildi. ihbarın ardından olay yerine gelen polis ekipleri hırsızı gözaltına aldı. Zanlı emniyetteki ifadesinin ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Advertisement

Bireyler, can ve mal güvenliklerini, toplumun huzurunu ve asayişini bozan durumlarda kolluk kuvvetlerine başvurabilir. Kolluk kuvvetlerine başvurmak için belirlenmiş telefon numaraları vardır. Bu telefon numaraları ücretsiz olup günün 24 saatinde ülkemizin her yerinden aranabilmektedir.

Suç işleyenleri polise bildirerek yakalanmalarını sağlamak, suça engel olmak bakımından en güzel çaredir. Kamu düzeni ve güvenliğin sağlanması, olaylar karşısında başarılı olabilmemiz ancak, yardım ve desteğinizle mümkündür, işte tüm bu sebepler ve polisin olaylara süratle müdahale edebilmesi için bütün illerde “155” numaralı telefon hizmetinize sunulmuştur. Bu telefonlara yapacağınız acil yardım talepleri, polisçe değerlendirilerek görevlilerin anında duruma müdahale etmesi sağlanacaktır.

“156” Jandarma İmdat telefonu, Jandarmaya tahsis edilmiş özel bir hattır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin tehlike altında bulunduğu durumlar ile toplumun huzurunu ve düzenini bozan durumlarda yapılan başvurulara hemen cevap veren bir hizmettir. Ülkenin neresinde olursa olsun 156 yı doğrudan çeviren vatandaşlar jandarmayı yanında yardıma hazır bulurlar.


Leave A Reply